Zgoda na wejście na nieruchomość we współwłasności

Pytanie:

"Jestem właścicielem działki budowlanej i współwłaścicielem (1/18 części) drogi dojazdowej. Część właścicieli pozostałych działek przylegających do wspomnianej drogi dojazdowej postanowiła na własną rękę doprowadzić media (prąd, wodę, gaz) do swoich działek nie czekając na realizację tychże przez zarząd miasta. Wspomniani właściciele zrzeszeni w "stowarzyszenie zwykłe" domagają się mojej zgody o następującej treści: "Jako właściciel 1/18 udziału w działce .., wyrażam zgodę na podejmowane przez lub realizowane na zlecenie Zarządu Stowarzyszenia ... prac projektowych oraz budowlanych w obrębie w/w działki". Kto będzie właścicielem tych mediów prowadzonych w/w drodze dojazdowej po ukończeniu prac budowlanych? Kto decyduje o możliwości późniejszego podłączenia się do tych mediów i za ile? Kto odpowiada za wykonawstwo i kto ponosi koszty ewentualnej "fuszerki"? Czy jest tego typu sytuacja uregulowana w jakiś sposób przepisami prawnymi ? Ja nie chcę naturalnie bez powodów niczego blokować, ale także niczego przeoczyć, co może mieć późniejsze negatywne konsekwencje."

Odpowiedź prawnika: Zgoda na wejście na nieruchomość we współwłasności

Członkowie Stowarzyszenia dążą do uzyskania Pana zgody do przeprowadzenia prac na gruncie, które jest Pan współwłaścicielem - nic w tym dziwnego, gdyż w celu przeprowadzenia tych prac zgodę taką muszą uzyskać. Współwłaścicielem gruntu nadal pozostanie Pan, jednakże właścicielem mediów (pod pojęciem tym rozumiemy wszelkie kable, rury konieczne do podłączenia mediów) stanowić bedą własność dostawcy mediów, a nie Pańską. Za wykonawstwo całego przedsięwzięcia odpowiadają wykonawcy zleconych prac - od Pana konieczna jest tylko zgoda. W analizowanej sytuacji Pańskie interesy nie są w jakikolwiek sposób zagrożone. Należy jednak zalecić, aby w zgodzie, którą Pan podpisze zaznaczył Pan wyraźnie, iż wyraża Pan zgodę na podłączenie mediów dokonane zgodnie z obowiązującym prawem.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika