Zmiana pozwanego a przerwanie biegu przedawnienia

Pytanie:

"Zawarłem umowę jako wykonawca usługi z pewnym podmiotem. Podmiot ten zobowiązał się za nią zapłacić ale do dzisiaj nie zapłacił. Wysłałem pozew do sądu w trybie upominawczym. Sąd wydał nakaz zapłaty. Jednak przy wysyłaniu pozwu oparłem się na danych zawartych na pieczątce przystawionej przez podpisującego umowę w imieniu zamawiającego. Nie zwróciłem uwagi na to, że jest to tylko upoważniony przedstawiciel zamawiającego. Z treści umowy wynika iż zamawiającym była inna firma. Oczywiście pozwany złożył sprzeciw argumentując, że to nie on jest zobowiązany do płacenia. Prawdopodobnie sąd uzna jego rację. Czy w tej sytuacji mogę złożyć ponownie poprawny pozew opierając się na tej samej umowie i tej samej fakturze czy muszę czekać aż sąd ogłosi pierwszą rozprawę w tej sprawie i na tej rozprawie wycofać pozew przeciwko niewłaściwemu pozwanemu i pozwać firmę właściwą. Czy jeżeli pierwsze posiedzenie sądu zostanie zwołane po upływie 2 lat od dnia wymagalności zapłaty, właściwie pozwana firma będzie mogła powołać się na przedawnienie roszczenia?"

Odpowiedź prawnika: Zmiana pozwanego a przerwanie biegu przedawnienia

Może Pan już teraz wytoczyć powództwo przeciwko osobie, która była w rzeczywistości zobowiązana, nie czekając na wynik sprawy. Ponadto, jeżeli uważa Pan w całości sprzeciw za zasadny, może Pan cofnąć pozew jeszcze przed rozprawą, może Pan również po prostu nie opłacać sprzeciwu (trzy czwarte części opłaty pobiera się od powoda w razie prawidłowego wniesienia przez pozwanego sprzeciwu przeciwko nakazowi zapłaty wydanemu w postępowaniu upominawczym).

Bieg przedawnienia nie przerywa się z momentem wyznaczenia rozprawy, lecz przerywa się już w momencie prawidłowego wniesienia pozwu przeciwko danej osobie – chwilą tą jest nadanie pozwu w polskiej placówce pocztowej lub złożenie go na dzienniku podawczym sądu. Jeżeli sąd zauważa braki formalne, wzywa do ich uzupełnienia.  Pismo poprawione lub uzupełnione w terminie wywołuje skutki od chwili jego wniesienia. Jeżeli braki natomiast nie zostaną uzupełnione, następuje zwrot pozwu, a pismo zwrócone nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma procesowego do sądu (czyli nie przerywa biegu przedawnienia).

Złożenie pozwu przerywa przedawnienie tylko wtedy, gdy został on prawidłowo wniesiony przeciwko właściwej osobie. Jeżeli zatem, jeszcze w tym momencie nie nastąpiło przedawnienie to, pozew złożony przeciwko osobie właściwej doprowadzi do przerwania jego biegu.

Może Pan również (jest to drugie z możliwych rozwiązań), nie wycofując pozwu i opłacając sprzeciw, skorzystać z instytucji regulowanej w art. 194 kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym, jeżeli okaże się, że powództwo nie zostało wniesione przeciwko osobie, która powinna być w sprawie stroną pozwaną, sąd na wniosek powoda lub pozwanego wezwie tę osobę do wzięcia udziału w sprawie. Osoba wezwana do wzięcia udziału w sprawie w charakterze pozwanego może za zgodą obu stron wstąpić w miejsce pozwanego, który wówczas będzie zwolniony od udziału w sprawie. W razie wyrażenia zgody na zmianę strony pozwanej, pozwany może w terminie dwutygodniowym złożyć sądowi wniosek o przyznanie kosztów od strony powodowej, niezależnie od późniejszego wyniku sprawy.

Zgłoszenie opisywanego wniosku nie powoduje automatycznie wezwania wskazanego podmiotu w charakterze strony pozwanej. O wezwaniu do udziału w sprawie - także o nieuwzględnieniu wniosku o wezwanie - decyduje sąd, wydając zawsze odpowiednie postanowienie. Osoba wezwana do wzięcia udziału w sprawie staje się z momentem doręczenia jej zawiadomienia stroną pozwaną i razem z podmiotem uprzednio pozwanym znajduje się po stronie pozwanej postępowania.

Zgłoszenie wniosku o wezwanie do wzięcia udziału w sprawie - jeżeli zostało dokonane przez powoda - wywołuje skutki takie, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pozwu (a więc dopiero taki wniosek więc przerwie bieg przedawnienia).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika