Prawo pierwokupu przysługujące gminie

Pytanie:

"Chcę kupić działkę budowlaną od osoby, która kiedyś nabyła ją na własność od Gminy. Czy Gmina ma prawo pierwokupu ? Czy w związku z tym konieczna jest notarialna umowa warunkowa?"

Odpowiedź prawnika: Prawo pierwokupu przysługujące gminie

 Gospodarkę nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego reguluje ustawa o gospodarce nieruchomościami. Ustawa ta ustanawia także przypadki, w których gminie, jako jednostce samorządu terytorialnego, przysługuje prawo pierwokupu nieruchomości.

Zgodnie z art. 109 powoływanej ustawy, gminie przysługuje prawo pierwokupu w przypadku sprzedaży nie zabudowanej nieruchomości nabytej uprzednio przez sprzedawcę od Skarbu Państwa albo jednostek samorządu terytorialnego (ust. 1 pkt 1 powoływanego artykułu). Prawa pierwokupu nie stosuje się jednak, gdy nieruchomość taka zostanie przeznaczona w planach miejscowych lub w decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu na cele rolne i leśne (ust. 2 art. 109 ugn).
Ponadto, ust. 3 artykułu 109 ugn przewiduje sytuacje, w których gminie nie przysługuje prawo pierwokupu. Zgodnie z tym przepisem, prawo pierwokupu nie przysługuje, jeżeli:

  1. sprzedaż nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego następuje na rzecz osób bliskich dla sprzedawcy,
  2. sprzedaż nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego następuje między osobami prawnymi tego samego kościoła lub związku wyznaniowego,
  3. prawo własności lub prawo użytkowania wieczystego zostało ustanowione jako odszkodowanie lub rekompensata za utratę własności nieruchomości,
  4. prawo własności lub prawo użytkowania wieczystego zostało ustanowione w wyniku zamiany własności nieruchomości.

Zgodnie ze słowniczkiem ustawowym, przez osoby bliskie rozumie się zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, osoby przysposabiające i przysposobione, małżonka, który nie pozostaje we wspólności ustawowej ze sprzedającym nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego, oraz osobę, która pozostaje ze sprzedającym faktycznie we wspólnym pożyciu. Sprzedaż nieruchomości względem której gminie przysługuje prawo pierwokupu może nastąpić jeżeli zarząd gminy nie wykona prawa pierwokupu (art. 110 ust. 1 ugn) w terminie wskazanym przez ustawę, liczonym od od dnia otrzymania przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta zawiadomienia od notariusza o treści umowy sprzedaży.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika