Wynagrodzenie za korzystanie z nieruchomości

Pytanie:

"Jeden ze współwłaścicieli nieruchomości (1/2 współwłasności) zajmował/użytkował większą jej część przez kilka lat. W chwili obecnej w związku z toczącą się sprawą o zniesienie współwłasności współwłaściciel zajmujący/użytkujący mniejszą część nieruchomości domaga się z tego tytułu czynszu dzierżawnego od drugiego współwłaściciela zajmującego/użytkującego większą część przedmiotowej nieruchomości. Czy taki czynsz może zostać zasądzony jeżeli brak było dokładnych ustaleń /tylko umownie/ pomiędzy współwłaścicielami co do zajmowania/użytkowania określonych części współwłasności? Między współwłaścielami była niepisana umowa korzystania na zasadzie: "z części od ulicy X korzysta jeden, z części od ulicy Y korzysta drugi". Jest to nieruchomość posiadająca jeden wspólny wjazd, wspólny budynek mieszkalny i 2 budynki gospodarcze, których właścicielami są poszczególni współwłaściciele. Z planu nieruchomości wynika, że jeden ze wspólwłaścieli zajmuję większą powierzchnię działki /wraz z budynkami/ niż drugi. Mając ten fakt na uwadze zamierza wnioskować o zasądzenie odszkodowania /czynszu dzierżawnego/ od drugiego wspólwłaściciela za zajmowanie przez niego większej powierzchni przedmiotowej nieruchomości. Czy ma do tego podstawy prawne, jeżeli de facto nigdy nie były wydzielone konkretne części a sprawa o zniesienie wspołwłasności jest w toku?"

Odpowiedź prawnika: Wynagrodzenie za korzystanie z nieruchomości

Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli. Tak brzmi treśc art 206 regulującego kwestię współposiadania. To uprawnienie współwłaściciela do współposiadania rzeczy wspólnej polega na tym, że tak jak każdy inny współwłaściciel może on posiadać całą rzecz i korzystać z niej. Żadnemu współwłaścicielowi nie przysługuje z tytułu udziału we własności prawo do wyłącznego korzystania (posiadania) z jakiejś określonej części rzeczy. Z powyższego wynika, iż nie ma możliwości domagania sie przez jednego współwłaściciela od drugiego jakiegokolwiek odszkodowania za korzystanie z rzeczy wspólnej. Współwłasnośc bowiem to pewien stosunek prawny, który określa udziałay we własności i dopóki nie zostanie zniesiona współwłasność (i na przykład przedmiot współwłasnośći nie zostanie podzielony), to nie ma Pan podstaw do żądania od drugiego współwłaściciela czynszu czy też odszkodowania z tytułu korzystania z części nieruchomości w wymiarze większym, niżby na to wskazywał udział we współwłasności.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Andrzej Kocur 163 2017-02-16 17:53:48

    Niema Pan racji współwłaściciel ma prawo domagać się zapłaty ,proszę przeczytać wyrok w składzie 7 sędziów z dnia 19 marca 2013r sygn.akt. III CZP 88/12. pozdrawiam.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika