Zniesienie współwłasności spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego

Pytanie:

"Jakie są sposoby zniesienia współwłasności spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego?"

Odpowiedź prawnika: Zniesienie współwłasności spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego

Podstawowym sposobem zniesienia współwłasności jest jednak podział fizyczny rzeczy. Zgodnie z art. 211 Kodeksu cywilnego każdy ze współwłaścicieli może żądać, ażeby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej. Jednakże podział fizyczny nie będzie możliwy gdy byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości. Należy wskazać, że żądanie zniesienia SWPL przez podział fizyczny nie jest możliwe ze względu na społeczno-gospodarcze przeznaczenie rzeczy, chyba że w konkretnych okolicznościach możliwe jest takie fizyczne podzielenie mieszkania, iż powstałyby dwa osobne od siebie mieszkania z niezależnymi wejściami.
Trzecim możliwym sposobem zniesienia współwłasności jest sprzedaż egzekucyjna. Jeżeli rzecz nie daje się podzielić a żaden ze współuprawniony nie wyraża zgody na przyznanie mu prawa na własność z obowiązkiem spłaty pozostałych to sąd zarządzi sprzedaż stosownie do przepisów kodeksu postępowania cywilnego a suma uzyskana ze sprzedaży zostanie podzielona pomiędzy współuprawnionych w stosunku do przysługujących im udziałów – por. art. 212 § 2 Kodeksu cywilnego


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika