Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Zniesienie współwłasności

Poprzednie Pytanie: 2 z 6 Następne Dziadek mojej żony przepisał jej w spadku mieszkanie. Spadkobiercami są również dwaj synowie dziadka. Jeden z nich zajmuje to mieszkanie i nie zgadza się na spieniężenie go i podział między spadkobierców. Czy są jakieś formy prawne aby go do tego zmusić?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zakładam, że tzw. przepisanie mieszkania w spadku nastąpiło w drodze stosownego testamentu i Pańska żona jest jedyną spadkobierczynią co do spornego mieszkania. Procedura pozbywania się niewygodnego lokatora wyglądałaby w dużym uproszczeniu następująco. W pierwszej kolejności Pańska żona musi uzyskać stosowne potwierdzenie tytułu prawnego do mieszkania. Dokona się to poprzez wszczęcie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku. Myślę, że w niedługim czasie w naszym serwisie znajdzie Pan stosowną poradę w tym względzie. Prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, o ile wskazuje wyłącznie Pańską żonę, jest już wystarczającą legitymacją do dochodzenia wszelkich praw do mieszkania. Jeśli obok żony są jeszcze inni spadkobiercy, to w braku porozumienie między nimi, trzeba będzie przeprowadzić sądowy dział spadku (również odwołuję się do stosownej porady, która powinna ukazać się w naszym serwisie. Jeśli Pańska żona będzie już mogła wykazać się tytułem prawny do mieszkania, to będzie mogła także żądać jego wydania od osoby nie posiadającej tytułu do jego zajmowania. Jeśli żądanie to nie zostanie dobrowolnie spełnione, kolejnym krokiem byłby pozew o eksmisję. Oczywiście można też sprzedać mieszkanie "z lokatorem" tylko czy ktoś zechce go kupić? Zapytanie zostało tak sformułowane, że można także zakładać, że spadkobierców uprawnionych do dziedziczenia jest trójka, a przepisanie mieszkania nastąpiło poprzez odpowiednie wskazanie w testamencie. Zalecenia testatora zamieszczone w testamencie, co do przyszłego podziału spadku (np. córce mieszkanie a synowi samochód) nie są jednak wiążące ani dla spadkobierców ani dla sądu. Uzyskanie mieszkania na wyłączną własność w takim przypadku, w braku porozumienia pomiędzy spadkobiercami, może dokonać się wyłącznie w postępowaniu sądowym o dział spadku. Ponieważ do wspólności spadku stosuje się przepisy o współwłasności, nieco więcej na ten temat znajdzie Pan w poradach dot. współwłasności i jej zniesienia.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Zniesienie współwłasności

 • romy Vogel 2011-05-20 11:47:16

  Re: Zniesienie współwłasności c.d z 8 stycz.2011

  Ciag dalszy ******************** DOPIS DO POPRZEDNIEGO ZNIESIENIA WSPOLWLASNOSC Z DN: 08.01.2001 ############################################################### Sprawa sadowa (z udzialem mmnie i mojego adwokata) zakonczyla sie podpisem protokolu ugody- ze splata brata w dwoch ratach. Pierwsza rate musze zaplacic z dniem przekazania- czyli odbioru domu,. (On ma prawo przebywac w domu jeszcze do 30.06. 20011) a druga do konca tego roku. W ugdzie jest wspomniane, ze brat musi rozebrac garaz, ktory samowolnie wybudowal, dobudowane schody betonowe- ktore nie nadawaly sie do uzytku, Natomiast w opinni bieglego sadowego przy obliczaniu 1/2 wartosci domu jest wpisane, ze schody i ze zabudowania plytami regipsowymi ktore mialy doprowadzic do stworzenia odrebnego wejscia nie sa spelnione i pogorszyly tylko stan uzytkowy budynku mieszkalnego. Biegla przyjela iz taki stan bedzie usuniety. Garaz juz wyburzyl- ale caly guz wsypal do kanalu ktory sluzyl do naprawy samochodow (znajdujacego sie tam ) Poza tem brakuje z jednej strony slupka granicznego, oraz wymontowuje on tez czesc zaogrodzenia. Mysle ze to wszystko bylo doliczone przez biegla sadowa i on juz nie ma prawa nic zabierac. ****-----------------------****------------------------***--------------------KTO MOZE MI POMOC W TEJ SPRAWIE- ALBO MIAL TEZ COS TAKIEGO PODOBNEGO ??????????????? CZEKAM Z NIECIERPLIWOSCIA **************************************

 • RENATA 2011-02-14 17:48:09

  Re: Zniesienie współwłasności

  kto mi pomoże???jestem w beznadziejnej sytuacji....Rodzice zmarli ,zostawiając po sobie dług który zaciągneła w mojej niewiedzy moja siostra podczas życia mojej nieświadomej matki.....jako jedyna z 5 rodzeństwa pracuję,i to mi komornik siadł na pensję.....oni nic nie płacą ,2 braci mieszka w domu rodziców ,który już także jest zadłużony,jest domem własnościowym.Co mam zrobić ? Nie stać mnie na spłatę kilkunastu tysięcy za ich zadłużenie...proszę o poimoc i rady na meila RENATKA9976@WP.PLBŁAGAM O POMOC...

 • R: VOGEL 2011-01-08 22:58:21

  Re: Zniesienie współwłasności

  Ja to przezywam. ---------------- PROSZE SOBIE TO PRZECZYTAC ########################## TO PRZESTROGA DLA INNYCH #################################- Kiedys podarowalam (przepisalam) bratu mojemu osobne mieszkanie na parterze, (tam znajdowaly sie jeszcze inne moje pomieszczenia kuchnia, pokoj lazienka moja) Poniewaz nie moglam by obecna przy przypisaniu tego mieszkania - dalam mu upowaznienie, ze spawy zwiazane z przpisaniem moze zalatwic w moim imieniu- bo mialam do niego zaufanie ( ja przebywalam- za granica) Niestety- nie wiedzialam o tym ze przepisal sobie wszystkie pomieszczenia znajdujace sie na parterze i do tego jeszcze pol parceli.Wszysko wyszlo to dopiero po kilku latach: Minelo sporo lat az pewnego dnia trzeba bylo remontowac dach.- Musialam to pokryc z wlasnych kosztow pomimo ze naprawa( pokrycie dachu nalezy do obojga. Wystapilam do sadu o zniesienie wspolwlasnosci, bo zaczynal coraz wiecej mnie szantarzowac i wyzywac. Koniec taki, ze blokowal kluczem drzwi wejsciowe od srodka,a moje schody na polpietro zablokowal plytami regipsowymi. Zrobil niefachowe pare waskich schodkow w ganku przebil dziure w scianie nosnej ok.90x100cm.(Schody te koczyly 20cm przed oknem) Czyli...musialam wchodzic przez okno na te niefachowe schody i wczolgiwac sie przez otwor do mojego popietra i mieszkania.Gdzie tu sa jakies przepisy?? ..... Nie moglam 7 lat wejsc do moich pomieszczen na gorze. A sprawa w sadzie toczyla sie przez kilka lat i jeszcze nie jest calkowicie dokonczona. Jestem zmuszona isc na ugode i to teraz kupic- bo nie mam innego wyjscia.Nigdy nie spodziewalam sie ze brat moj tak mnie moze oszukac i wykorzystac:(ja tyle dla niego zrobilam dobrego) Nie moge sama do dzis w to uwierzyc. ########################## TO PRZESTROGA DLA INNYCH #################################-


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
 • Janina

  ocena usługi:

  Usługa przydała się bardzo,mam podstawy do domagania sie swoich praw.Polecam.Porada wyczerpująca i profesjonalna
 • J.M

  ocena usługi:

  Bardzo szybka trafna i wyczerpująca odpowiedz na zadane pytanie, napisana przystępnym językiem. Możliwość doinformowania. Bardzo dziekuje.Joanna
 • Krystyna

  ocena usługi:

  Opinia napisana w sposób jasny. Co do ceny :) , jeśli ktoś ma problemy finansowe to każda kwota jest zbyt duża. Profesjonalna obsługa prawna, polecam . Bardzo dziękuję.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Sprawnie i opinia dużo pomogła i wyjašniła
 • Anna

  ocena usługi:

  Szybko i sprawnie, a opinia napisana w sposób jasny i klarowny.
 • Marek Mikulski

  ocena usługi:

  jestem ogólnie bardzo zadowolony - zwłaszcza z wszechstronnej odpowiedzi, wobec czego bardzo dziękuję
 • Grzes

  ocena usługi:

  Fachowo, terminowo,profesjonalnie, polecam.
 • Jolanta

  ocena usługi:

 • Dorota

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo. Wszystko rzetelnie, a co najważniejsze komentarz w przystępnej formie. Następnym razem tylko e-prawnik.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.