zaliczenie własnej wierzytelności na poczet ceny zakupu

Pytanie:

"Prowadzę egzekucje z nieruchomości dłuznika. Nieruchomoscią jest niezabudowana działka, a więc egzekucja toczy sie w trybie uproszczonym. Co więcej z uwagi na okoliczności z art.1013(3)#3 KPC licytacja odbędzie się w oparciu o przepisy o licytacji ruchomości. Zamierzam wziąć udział w licytacji i zaliczyć własną wierzytelność na poczet ceny zakupu.W związku z tym mam wątpliwość, czy odesłanie do przepisów \"o licytacji w egzekucji z ruchomości\" należy interpretować ściśle i zaliczenie wierzytelności na zasadzie art.1013(1)#3 odbywa się na podstawie art.968#1 KPC, czy też należy tu stosować przepis o zaliczeniu własnej wierzytelności w egzekucji z ruchomości, tj. art.876 KPC. Przepisy te dają zdecydowanie różne uprawnienia nabywcy i dlatego też pewna wiedza, do którego z ich muszę sie stosować jest dla mnie b.ważna."

Odpowiedź prawnika: zaliczenie własnej wierzytelności na poczet ceny zakupu

W zaistniałej sytuacji znajdą zastosowanie wyłącznie przepisy dotyczące egzekucji z ruchomości, a zatem również art. 876 k.p.c. Tezę tę potwierdza także doktryna. Gwoli przykładu można tu wskazać na pogląd wyrażony przez Halinę Ciepłą w publikacji "Komentarz do Kodeksu postępowania cywilnego" (LEX 2011), gdzie wskazano, iż "Licytacyjna sprzedaż nieruchomości w trybie uproszczonym przebiega według przepisów o licytacji w egzekucji z ruchomości, a zatem według art. 867-879, chociaż zawiadomienia uczestników postępowania dokonuje się zgodnie z art. 954, który jednak nie reguluje terminu publicznego ogłoszenia o licytacji."


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika