Bezpodstawne wzbogacenie-termin przedawnienia

Pytanie:

"W roku 2002 na konto spółki cywilnej (obecna działalność jednoosobowa prowadzona pod tą samą nazwą) trafił przelew od naszego klienta - przelew ten został wysłany omyłkowo. Czy i kiedy może przedawnić się konieczność zwrotu przelewu? Po przelewie mieliśmy kilka telefonów z prośbą o zwrot, niepotwierdzone przez nas saldo bankowe a na początku ubiegłego roku projekt ugody, na podstawie której mielibyśmy kwotę spłacić w 12 ratach (tej umowy też im nie odesłaliśmy)? Spółka, o której mowa, właśnie kończy działalność; powód - ujemne saldo, brak dalszych perspektyw. Chcemy upewnić się ze wspólnikiem, na co musimy się przygotować, w kwestii spłat ewentualnych roszczeń (w tym opisanego). Usłyszałem już kilka wersji dotyczących przedawnienia i nie wiem, która jest prawdziwa."

Odpowiedź prawnika: Bezpodstawne wzbogacenie-termin przedawnienia

Sytuacja opisana w pytaniu nosi znamiona bezpodstawnego wzbogacenia podmiotu, który był odbiorcą omyłkowo wysłanego przelewu środków pieniężnych. W myśl bowiem art. 405 kodeksu cywilnego, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości. Wydaje się przy tym, iż nie ma w Państwa przypadku możliwości wyłączenia zobowiązania do zwrotu korzyści (w myśl art. 409 kc), bowiem winni się Państwo od samego początku liczyć z obowiązkiem zwrotu wspomnianych środków pieniężnych.

Uprawniony do zwrotu (kontrahent) winien podjąć stosowne środki prawne w braku dobrowolnego zwrotu korzyści majątkowej w granicach przewidzianych przez polskie prawo cywilne terminów przedawnienia. W doktrynie uważa się, iż roszczenia z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia przedawniają się w terminie ogólnym dla przedawnienia roszczeń, tj. w terminie dziesięcioletnim, a gdy roszczenie związane jest z prowadzeniem działalności gospodarczej (co wydaje się być adekwatne w opisywanym przypadku) - w terminie 3 lat od dnia, w którym to roszczenie stało się wymagalne.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • pabloss 2012-03-05 13:36:31

    Witam w 2004 roku straciłem prace na okres 1 m-ca w miedzy czasie powodka zlozyła wniosek u komornika za niezaplacony 1 m-c alimentow miesiac pozniej wyrownalem kwote z odsetkami ale powodka nie wycofala wniosku od komornika od tamtej pory place regularnie co do dnia mimo tego komornik twierdzi ze jestem jego dluznikiem i pobiera swoja oplate juz od 6 lat ze zwrotow podatku pit czy tez robi blokade tzw zabezpieczenie na moim koncie.Wspomne ze sad w wyroku wydal ze alimenta maja byc placone do rak wierzycielki i tak jest wiec sie pytam co robi pan komornik jak temu zaprzestac bo patrzac z perspektywy czasu to nie sa male pieniadze i w moim mniemaniu jest to okradanie mnie czy wobec istniejacych przepisow jest w stanie ktos mi pomoc?nawiasem mowiac potwierdzenia wplat pan komornik ma miesiac w miesiac u siebie na biorku...nie prowadzi zadnych windykacji wobec mnie twierdzi ze do poki powodka nie wycofa wniosku o postepowanie a u niego teczka lezy i sie kurzy do puty bedzie pobierac nalezne mu oplaty....prosze o pomoc


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika