Bieg i przerwanie biegu terminu przedawnienia

Pytanie:

"Wyrok sądowy za niezapłacone faktury został wydany dnia 2 czerwca 1997 roku. Wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego wpłynął do komornika dnia 30.01.2002 roku. Czy zgodnie z art. 125 kc 10-letni okres przedawnienia liczymy od czerwca 1997 czy od stycznia 2002? Czy wyznaczenie terminu licytacji jest to czynność przed sądem przerywająca bieg przedawnienia?"

Odpowiedź prawnika: Bieg i przerwanie biegu terminu przedawnienia

Zgodnie z art. 125 Kodeksu cywilnego roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu przedawnia się z upływem lat dziesięciu. Jednakże bieg terminu przedawnienia przerywa się przez każdą czynność przed organem powołanym do egzekwowania roszczeń danego rodzaju przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia. Tak więc od od dnia uprawomocnienia się orzeczenia (a nie od dnia wydania wyroku) biegnie dziesięcioletni termin przedawnienia. Wszczęcie postępowania egzekucyjnego w dniu 30.01.2002 r. spowodowało przerwanie biegu terminu przedawnienia. Termin ten nie biegnie, a w razie ewentualnego umorzenia postępowania egzekucyjnego termin ten będzie biegł na nowo od dnia umorzenia postępowania egzekucyjnego. Wyznaczenie licytacji jest czynnością dokonywaną w ramach prowadzonego postępowania egzekucyjnego i nie ma wpływu na bieg terminu przedawnienia (w czasie toczącego się postępowania egzekucyjnego bieg terminu przedawnienia nie biegnie).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika