Brak wymaganego zadatku

Pytanie:

"Przedstawiciel mojej firmy podpisał umowę przedwstępną kupna - sprzedaży. W umowie wyznaczono termin zapłacenia zadatku w kwocie 65000pln. Niestety zadatek nie wpłynął w określonym terminie, mimo, ze wpisana jest klauzula \" w razie niewykonania umowy przez Kupującego zadatek przepada na rzecz sprzedającego. Czy mamy prawo domagać się zapłaty?"

Odpowiedź prawnika: Brak wymaganego zadatku

Typowa funkcja zadatku polega na tym, że w braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej. Jednakże zadatek nie został jeszcze przekazany, więc zastosowanie powyższej zasady i żądanie na jej podstawie zapłaty zadatku jest wątpliwe. Znajduje ona bowiem zastosowanie, gdy zadatek został już przekazany i nastąpiło nienależyte wykonanie umowy. W opisanym przypadku chodzi prawdopodobnie o zabezpieczenie, że kupujący zawrze umowę definitywną (umowę sprzedaży). Zadatku będzie można żądać, jeśli umowa przewiduje, ze przyszły kupujący jest zobowiązany do jego zapłaty. Sam zapis umowny, który podaje jedynie termin wpłaty zadatku może być bowiem traktowany wyłącznie jako potwierdzenie zawarcia umowy, co oznacza, że brak wpłaty zadatku oznacza rezygnację z umowy i, z drugiej strony, że dopiero po zapłaceniu zadatku umowa przedwstępna jest skuteczna. Rozstrzygnięcie powyższego wymaga jednak dokładnej analizy całej umowy.

W każdym razie, jeśli uznać, że kupujący ma obowiązek wpłacić zadatek, to sprzedający ma prawo domagać się tego zadatku. Jednak należy pamiętać, iż nie oznacza to, że ten zadatek przepada. Przeciwnie – strony będą zobowiązane zawrzeć umowę definitywną, a zadatek będzie podlegał zaliczeniu na poczet ceny.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika