Mieszkanie zapisane na męża a podział majątku

Pytanie:

"Z mężem po ślubie kupiliśmy mieszkanie, które notarialnie zapisał na siebie. Obecnie jesteśmy po rozwodzie. Czy wobec tego będę musiała wraz z dziećmi opuścić mieszkanie, jeśli były mąż wniesie np. sprawę o podział majątku?"

Odpowiedź prawnika: Mieszkanie zapisane na męża a podział majątku

Jeżeli bezspornie mieszkanie byłoby własnością męża, to mógłby on  złożyć pozew o eksmisję żony bez względu na to, czy przeprowadzono już podział majątku czy nie. Przedmiotem tego podziału jest bowiem majątek wspólny, a nie osobisty małżonków. Pojawia się jednak pytanie, czy rzeczywiście mieszkanie należy wyłącznie do męża. Treść pytania wskazuje na to, że mieszanie zostało zakupione po ślubie. Jeśli zostało zakupione z dochodów osiąganych przez męża po zawarciu małżeństwa, to jest wspólną własnością obojga małżonków. Fakt, iż w akcie notarialnym sprzedaży mieszkania jest oznaczony jako kupujący jedynie mąż jeszcze o niczym nie świadczy. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy w akcie notarialnym nie stwierdzono, czy mieszkanie ma wejść do majątku osobistego męża lub czy zostało zakupione ze środków pochodzących z jego osobistego majątku (np. pieniędzy odłożonych przed ślubem lub otrzymanych od rodziców). Nawet jednak taki zapis w akcie notarialnym nie będzie w stu procentach rozstrzygał, że to mieszkanie faktycznie jest wyłączną własnością męża. Jeśli bowiem małżonkowie zapłacili za mieszkanie środkami z majątku wspólnego, to zostało ono objęta wspólnością majątkową. Informacje o tym, co należy do majątku osobistego, a co do majątku wspólnego małżonków zawiera artykuł Majątek kawalerski i inne rzeczy, które nie są wspólne z żoną - stan prawny obowiązujący od 20 stycznia 2005 r.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika