Samochód w spadku

Pytanie:

"Jest samochód po zmarłym ojcu, który był jego wyłączną własnością. Ojciec testamentu nie zostawił a moja mama (wdowa po nim), mój brat oraz ja to jedyna najbliższa rodzina. Mama i brat chcą, abym to ja otrzymał ów samochód. Brat pracuje w Niemczech i w Polsce bywa tylko dwa razy do roku. Nie chcę, aby mama i brat odrzucili pozostały majątek na moją rzecz. Chodzi tylko o ten przeklęty samochód, żeby jakoś uregulować jego stan prawny po śmierci ojca. Mnie jest wszystko jedno - może i mama być jego właścicielem (choć nie ma prawa jazdy). A pozostały majątek, to dom (ale mama jest współwłaścicielem domu) oraz pieniądze ojca (do których mama jest upoważniona). Tak więc, czy przez takie oświadczenie o zrzeczeniu się spadku mama oraz brat nie pozbędą się praw do tych pozostałych składników majątku? A może dom nie jest w takiej sytuacji spadkiem, bo mama jest współwłaścicielem i pieniądze też nie są spadkiem, bo jest upoważniona? Tylko samochód był wyłączną własnością ojca (bo do pieniędzy mama jest upoważniona)."

Odpowiedź prawnika: Samochód w spadku

W takim razie niestety muszą Państwo przeprowadzić postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku, występując wszyscy jako spadkobiercy. Mama i brat nie powinny składać oświadczeń o odrzuceniu spadku. Proszę się nie przejmować stawiennictwem w sądzie, gdyż jest ono nieobowiązkowe (chyba, że sąd taki obowiązek na Państwa nałoży). Dodatkowo może Pan występować jako pełnomocnik mamy i brata. Więcej informacji na temat pełnomocnictwa procesowego zawiera artykuł Pełnomocnictwo procesowe

Do spadku wchodzi udział w nieruchomości, a co do pieniędzy na rachunku, to nie wejdą do spadku, jeśli tata ustanowił na rzecz Pana mamy zapis bankowy. Więcej informacji na temat zapisu bankowego zawiera artykuł Kto dziedziczy środki z rachunku bankowego? Zapis bankowy

Jeśli nie, a mama była po prostu upoważniona do wpłaty i wypłaty środków, to pieniądze te wchodzą do spadku. Po stwierdzeniu nabycia spadku, muszą Państwo spadek podzielić. Może to nastąpić w drodze umowy o dział spadku, ale musi mieć ona formę aktu notarialnego, bo w skład spadku wchodzi udział w nieruchomości. Można też podzielić spadek w postępowaniu przed sądem. Po dokonaniu tych czynności może Pan w wydziale komunikacji (sprawami tymi zajmuje się starostwo) przerejestrować samochód na siebie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika