Definicja czynności pozornej

Pytanie:

"Mam pytanie czym dokładnie jest czynność pozorna w rozumiemiu kodeksu cywilnego? Czy można mówić o czynności pozornej, jeżeli w spornej sprawie oświadczam, że dokonuję czegoś "pod presją" i czynności tej dokonuję? "

Odpowiedź prawnika: Definicja czynności pozornej

Czynośc pozorna to jedna z wad oświadczeń woli. Przez czynnośc pozorną kodeks cywilny rozumie dokonanie jakieś określonej czynności tylko dla pozoru, żartem, nie w celu wywołania określonych skutków prawnych, a często w celu ukrycia innej czynności prawnej (np. zawarcie umowy darowizny, a w rzeczywistości umowy sprzedaży). Pozorne oświadczenie woli jest nieważne. Jeżeli oświadczenie takie zostało złożone dla ukrycia innej czynności prawnej, ważność oświadczenia ocenia się według właściwości tej czynności. Pozorność oświadczenia woli nie ma jednak wpływu na skuteczność odpłatnej czynności prawnej, dokonanej na podstawie pozornego oświadczenia, jeżeli wskutek tej czynności osoba trzecia nabywa prawo lub zostaje zwolniona od obowiązku, chyba, że działała w złej wierze. Czym innym jest natomiast oświadczenie złożone "pod presją". Jeżeli oświadczenie to złożone zostało pod wpływem bezprawnej groźby drugiej osoby lub osoby trzeciej, jeżeli z okoliczności wynika, że mógł się obawiać, iż jemu samemu lub innej osobie grozi poważne niebezpieczeństwo osobiste lub majątkowe, możliwe jest uchylenie się od skutków prawnych tego oświadczenia woli. Aby jednak uchylić się od skutków prawnych tak złożonego oświadczenia woli (tj. pod wpływem groźby), konieczne jest stwierdzenie, że groźba rzeczywiście była realna, oraz że była bezprawna.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Lebrosso 2012-10-27 18:13:09

    Czyli jesli sad wycofa taka darowizne to bedzie wazna ukryta umowa sprzedazy ? A wiec nabywca bedzie nadal uprawniony do posiadania przedmiotu ?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika