Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Dochodzenie zwrotu przedmiotu pożyczki

Pytanie: Zawarłem umowę pożyczki. Pożyczyłem komuś kwotę 10 000 PLN - nie określając celu pożyczki w umowie. Termin spłaty minął w sierpniu 2000, a pieniędzy nie otrzymałem. Co mam zrobić by odzyskać pieniądze przed sądem? Jak długo to potrwa? Ile będzie mnie to kosztowało? I w jaki sposób pożyczający mi to spłaci jeżeli traci wiarygodność płatniczą? Jak ma wyglądać pozew o spłatę długu? Ile mam żądać odsetek?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Proponuję zacząć od wezwania do zapłaty z zagrożeniem skierowania sprawy do sądu. Czasami taki dokument sprawia, że dłużnik zapłaci dobrowolnie. Względnym sukcesem byłoby także uzyskanie od dłużnika pisemnego oświadczenia o uznaniu długu. Taki dokument stanowiłby wówczas podstawę do uzyskania w sądzie tzw. nakazu zapłaty (wyrok bez rozprawy). Jeśli to nie pomoże, to trzeba wnieść do sądu pozew o zapłatę. Najbardziej zbliżony wzór w naszym serwisie to pozew o zapłatę zachowku. Od pozwu sąd pobierze wpis ok. 7% wartości dochodzonej kwoty (dokładną wysokość wpisu można ustalić zaglądając do "Opłat sądowych" w naszym serwisie). Koszt takiego wpisu będzie później zasądzony od pozwanego. W przypadku braku odmiennych postanowień w umowie pożyczki, od daty wymagalności należą się odsetki ustawowe (wysokość stopy procentowej odsetek ustawowych znajdziesz w tabeli "Wskaźniki - Odsetki"). Po uprawomocnieniu się wyroku (nakazu), trzeba zwrócić się ponownie do sądu o nadanie mu tzw. klauzuli wykonalności. Dopiero z takim dokumentem można udać się do komornika sądowego z wnioskiem o wszczęcie egzekucji. Komornik zażąda zaliczki na swoje czynności - 7% od całości egzekwowanej kwoty. Jeśli jednak dłużnik nie posiada majątku nadającego się do egzekucji (rachunek bankowy, samochód, wynagrodzenie za pracę, nieruchomość itp.) to lepiej dać sobie spokój i poczekać z wyrokiem na lepsze czasy.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Dochodzenie zwrotu przedmiotu pożyczki

 • Mieszkanka Włocła 2010-12-20 23:18:36

  Re: Dochodzenie zwrotu przedmiotu pożyczki

  ILe czasu trwa rozpatrzenie pozwu w trybie upominawczym,we Włocławku trwało to od końca kwietnia 2009r,do 14 grudnia 2010r,przy czym kilkakrotnie byłam wzywana do uzupełnienia dokumentów,nawet tych,które były już złożone,/biuro podawcze,sekretariat,sądu rejonowego,wydz Cywilny,nie potrafiły odpowiedzieć co Pani sędzia jeszcze rząda.Jestem osobą niepełnosprawną[znaczne]było to dla mnie trudne i kosztowne[wynająć-pojazd]aby wstawiać się w sądzie.We włocławku panie sędzie,mają to samo nazwisko co komornicy sądowi,czyżby zbieg okoliczności?Mam potwierdzenia składanych dokomentów,i wezwania,Pragnę wysłać z dokładnym opisem do w/w sprawy,jak funkcjonuje prawo we Włocławku,lecz nie bardzo wiem gdzie.Proszę o pomoc z poważaniem.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
 • Janina

  ocena usługi:

  Usługa przydała się bardzo,mam podstawy do domagania sie swoich praw.Polecam.Porada wyczerpująca i profesjonalna
 • J.M

  ocena usługi:

  Bardzo szybka trafna i wyczerpująca odpowiedz na zadane pytanie, napisana przystępnym językiem. Możliwość doinformowania. Bardzo dziekuje.Joanna
 • Krystyna

  ocena usługi:

  Opinia napisana w sposób jasny. Co do ceny :) , jeśli ktoś ma problemy finansowe to każda kwota jest zbyt duża. Profesjonalna obsługa prawna, polecam . Bardzo dziękuję.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Sprawnie i opinia dużo pomogła i wyjašniła
 • Anna

  ocena usługi:

  Szybko i sprawnie, a opinia napisana w sposób jasny i klarowny.
 • Marek Mikulski

  ocena usługi:

  jestem ogólnie bardzo zadowolony - zwłaszcza z wszechstronnej odpowiedzi, wobec czego bardzo dziękuję
 • Grzes

  ocena usługi:

  Fachowo, terminowo,profesjonalnie, polecam.
 • Jolanta

  ocena usługi:

 • Dorota

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo. Wszystko rzetelnie, a co najważniejsze komentarz w przystępnej formie. Następnym razem tylko e-prawnik.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.