Działanie bez pełnomocnictwa

Pytanie:

"Czy umowa zawarta przez osobę która nie miała umocowania jest nieważna?"

Odpowiedź prawnika: Działanie bez pełnomocnictwa

Z działaniem bez pełnomocnictwa, mamy do czynienia gdy dana osoba nie ma pełnomocnictwa w ogóle, przekroczyła jego zakres lub udzielone pełnomocnictwo okazało się nieważne. Kodeks cywilny reguluje przypadek tzw. fałszywego pełnomocnika:

Art. 103. § 1. Jeżeli zawierający umowę jako pełnomocnik nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres, ważność umowy zależy od jej potwierdzenia przez osobę, w której imieniu umowa została zawarta.

§ 2. Druga strona może wyznaczyć osobie, w której imieniu umowa została zawarta, odpowiedni termin do potwierdzenia umowy; staje się wolna po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu.

§ 3. W braku potwierdzenia ten, kto zawarł umowę w cudzym imieniu, obowiązany jest do zwrotu tego, co otrzymał od drugiej strony w wykonaniu umowy, oraz do naprawienia szkody, którą druga strona poniosła przez to, że zawarła umowę nie wiedząc o braku umocowania lub o przekroczeniu jego zakresu.

W sytuacji, gdy osoba zawiera umowę jako pełnomocnik, ale w rzeczywistości nim nie jest zachodzi stan bezskuteczności zawieszonej. Umowa nie wywiera skutków prawnych (tzn. strony nie muszą wykonywać przewidzianych w umowie zobowiązań), do czasu potwierdzenia jej zawarcia przez mocodawcę. Przepis nie stanowi, w jakim terminie ma zostać dokonane potwierdzenie. Statuuje jednak uprawnienie drugiej strony umowy do wyznaczenia takiego terminu, jeżeli upłynie bezskutecznie, umowa jest umową nieważną. Natomiast w przypadku, gdy doszło do potwierdzenia umowa jest ważna i w pełni skuteczna.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika