Dzierżawa nieruchomości i brak tytułu prawnego

Pytanie:

"Jestem właścicielem garażu, który - jak się okazało po przeprowadzeniu czynności geodezyjnych - jest położony na dwóch wyodrębnionych nieruchomościach należących do dwóch różnych właścicieli w proporcjach 3/4 do 1/4. Do tej pory miałem tylko jedną umowę dzierżawy z właścicielem gruntu o większej powierzchni na całą powierzchnię zabudowy. Czy po ujawnieniu rzeczywistego stanu prawnego nieruchomości muszę zawrzeć dwie umowy dzierżawy gruntu o różnych stawkach za jeden metr kwadratowy? Czy też Wydzierżawiając w drodze cesji może przekazać część praw i obowiązków wynikających z zawartej ze mną umowy dzierżawy na drugiego właściciela gruntu odpowiednio do zajmowanej przez mnie powierzchni? Czy mogę spodziewać się roszczenia drugiego "ujawnionego" właściciela gruntu do uregulowania zaległego czynszu? "

Odpowiedź prawnika: Dzierżawa nieruchomości i brak tytułu prawnego

Jak wynika z opisu sytuacji korzystał Pan z jednej z nieruchomości bez tytułu prawnego tak, jakby był dzierżawcą (posiadanie zależne). W takim przypadku, stosownie do art. 230 kodeksu cywilnego stosuje się odpowiednio przepisy art. 224 i nast. Zgodnie z nimi posiadacz w dobrej wierze, a za takiego należałoby uznać Pana, nie jest obowiązany do wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy i nie jest odpowiedzialny ani za jej zużycie, ani za jej pogorszenie lub utratę. Nabywa własność pożytków naturalnych, które zostały od rzeczy odłączone w czasie jego posiadania, oraz zachowuje pobrane pożytki cywilne, jeżeli stały się w tym czasie wymagalne. Orzeczenia [16]Natomiast od chwili, w której posiadacz dowie się o wytoczeniu przeciwko niemu powództwa o wydanie rzeczy, jest obowiązany do wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy i jest odpowiedzialny za jej zużycie, pogorszenie lub utratę, chyba że pogorszenie lub utrata nastąpiła bez jego winy. Obowiązany jest zwrócić pobrane od powyższej chwili pożytki, których nie zużył, jak również uiścić wartość tych, które zużył.

W opisanej sytuacji, aby zgodnie z prawem korzystać z przedmiotowej nieruchomości, konieczne jest zawarcie stosownej umowy z właścicielem nieruchomości. W praktyce jest też możliwe, że będzie Pan obu właścicielom czynsze dzierżawne w innej wysokości za metr kwadratowy. Stawka zależy bowiem od ustaleń z danym właścicielem.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika