Elementy upoważnienia

Pytanie:

"Skradziono mi upoważnienie na dowolne dysponowanie moim ruchomym majątkiem. Czy są określone obligatoryjne dane, których brak w upoważnieniu może powodować jego nieważność np. wystawiam upoważnienie i podaje imię i nazwisko, ale bez adresu i nr dowodu osobistego?"

Odpowiedź prawnika: Elementy upoważnienia

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że sporządził Pan wzory pełnomocnictw/upoważnień do zarządzania Pańskim majątkiem ruchomym z podpisem in blanco. Przepisy prawa nie precyzją dokładnie z jakich elementów ma się składać dokument pełnomocnictwa/upoważnienia. Należy zaznaczyć, że treść udzielonego pełnomocnictwa/upoważnienia podlega interpretacji z punktu widzenia osoby trzeciej. Dlatego udzielając pełnomocnictwa/upoważnienia należy pamiętać, aby dokonać go tak, aby osoby trzecie mogły bez żadnych wątpliwości określić, do podjęcia jakich czynności w imieniu mocodawcy pełnomocnik jest upoważniony oraz kto jest mocodawcą a kto pełnomocnikiem. Należałoby więc sporządzić pełnomocnictwo w formie pisemnej, w którym jasno będą określone granice udzielonego pełnomocnictwa - co pełnomocnik może, a czego nie może dokonać oraz wyczerpująco wskazane dane pełnomocnika jak i mocodawcy (czyli imię, nazwisko, nr dowodu osobistego, może być również adres). Jeżeli takie pełnomocnictwo  jest sporządzane w formie aktu notarialnego, wówczas w/w dane są obowiązkowe (notariusz bez identyfikacji stron czynności prawnej nie sporządzi aktu notarialnego). Jak więc wynika z powyższego, dla ważności pełnomocnictwa/upoważnienia w zwykłej formie pisemnej nie jest konieczne zamieszczanie informacji, których mowa w pytaniu, wystarczy że osoba trzecia będzie wiedziała kto jest mocodawcą a kto pełnomocnikiem.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika