Gwarancja na budynek

Pytanie:

"4 lata temu kupiłam mieszkanie od dewelopera w nowym bloku. Mieszkańcy bloku założyli wspólnotę mieszkaniową. Administracją zajmuje się firma zewnętrzna. Od samego początku pojawiały się usterki wynikające ze złego wykonania dachu (po każdej odwilży lub intensywnych deszczach przeciekał dach, a tym samym robiły się zacieki na suficie). Przez kolejne 3 lata zgłaszałam (a także inni mieszkańcy) tę samą usterkę. Za każdym razem coś poprawiano, ale usterka przy odpowiednich warunkach atmosferycznych powtarzała się. Umowa gwarancyjna wygasła wiosną 2007 roku. Po pierwszych mrozach i odwilżach zimą 2007/2008 w moim mieszkaniu z sufitu po prostu spadają krople wody. Administrator twierdzi, że umowa gwarancyjna już wygasła i dach musimy naprawić we własnym zakresie (jako wspólnota). Mam w związku z tym pytanie - czy rzeczywiście umowa gwarancyjna wygasa po 3 latach, mimo że usterka zgłaszana kilkakrotnie w okresie gwarancyjnym nie została faktycznie usunięta?"

Odpowiedź prawnika: Gwarancja na budynek

Przede wszystkim należy przypomnieć, że nabywcy lokalu mogą przysługiwać roszczenia o naprawę z dwóch źródeł – rękojmi i gwarancji. Rękojmia za wady budynku wynosi 3 lata. Zgodnie z art. 577 kodeksu cywilnego w wypadku gdy kupujący otrzymał od sprzedawcy dokument gwarancyjny co do jakości rzeczy sprzedanej, poczytuje się w razie wątpliwości, że wystawca dokumentu (gwarant) jest obowiązany do usunięcia wady fizycznej rzeczy lub do dostarczenia rzeczy wolnej od wad, jeżeli wady te ujawnią się w ciągu terminu określonego w gwarancji. Jeżeli w gwarancji nie zastrzeżono innego terminu, termin wynosi jeden rok licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana. Przyjmując, że rzeczywiście mamy do czynienia z gwarancją, to opis sytuacji wskazuje, że roszczenia z niej już wygasły. Aby nadal kierować roszczenia z tego tytułu konieczne byłoby stwierdzenie czy dokonywane naprawy były istotne. Zgodnie bowiem z art. 581 § 1 kc, jeżeli w wykonaniu swoich obowiązków gwarant dokonał istotnych napraw rzeczy objętej gwarancją, termin gwarancji biegnie na nowo od chwili zwrócenia rzeczy naprawionej. Jeżeli gwarant wymienił część rzeczy, przepis powyższy stosuje się odpowiednio do części wymienionej. Gdyby na przykład w ramach gwarancji był wymieniany cały dach albo jego istotne elementy konstrukcyjne, to taką naprawę można by naszym zdaniem uznać za istotną.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika