Konflikt interesów radcy prawnego

Pytanie:

"Czy radca prawny urzędu miejskiego, może być pełnomocnikiem i reprezentantem jednej ze stron (głównych najemców lokalu komunalnego) w sporze dotyczącym podziału mieszkania komunalnego należącego do tejże gminy? "

Odpowiedź prawnika: Konflikt interesów radcy prawnego

Na postawione wyżej pytanie należy odpowiedzieć zdecydowanie przecząco. W sytuacji, w której przed sądem toczy się spór dotyczący podziału lokalu komunalnego między najemców, interesy właściciela spornego lokalu zaś - gminy - reprezentuje radca prawny, radca ten nie może reprezentować także jednej ze stron tego postępowania, zachodzi bowiem oczywisty konflikt interesów. W myśl art. 15 Ustawy o radcach prawnych, radca prawny obowiązany jest wyłączyć się od wykonywania czynności zawodowych we własnej sprawie lub jeżeli przeciwnikiem jednostki organizacyjnej udzielającej mu pełnomocnictwa jest inna zatrudniająca go jednostka organizacyjna albo jeżeli sprawa dotyczy osoby, z którą pozostaje on w takim stosunku, że może to oddziaływać na wynik sprawy. W tej sytuacji radca prawny niewątpliwie pozostaje z którąkolwiek ze stron w stosunku, który może oddziaływać na wynik sprawy, jest bowiem reprezentantem właściciela spornego mieszkania.

Ponadto warto zwrócić uwagę na treść zasad etyki zawodowej radców prawnych, którymi są oni związani. Art. 13 tych zasad przewiduje między innymi, że radca prawny nie może prowadzić sprawy ani udzielić w jakiejkolwiek formie pomocy prawnej jeże jest osobiście lub materialnie zainteresowany w wyniku sprawy, chyba że jest w sprawie stroną, sprawa dotyczy członka jego rodziny, osoby mu bliskiej lub roszczenie jest wspólne dla niego i jego klienta lub był albo pozostaje w bliskich stosunkach z przeciwnikiem swojego mocodawcy lub osobą zainteresowaną w niekorzystnym dla niego rozstrzygnięciu sprawy. Art. 14 dodaje, że radca prawny nie może reprezentować, ani w żaden sposób brać udziału w tej samej sprawie w imieniu więcej niż jednego podmiotu, jeśli zachodzi przypuszczenie kolizji ich interesów. Ma on także obowiązek powstrzymać się od działania w sprawie gdyby ujawnił się konflikt interesów podmiotów przez niego obsługiwanych lub gdyby zagrożona została jego bezstronność, niezależność, albo mógłby być naruszony obowiązek zachowania tajemnicy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika