Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Kupno działki obciążonej hipoteką

Pytanie: Jak najbezpieczniej kupić działkę, która w księdze wieczystej jest obciążona długiem? Propozycja sprzedającego jest następująca: Sprzedający przedłoży u notariusza w dniu podpisania umowy kupna zaświadczenie z banku, że zaciągnięty dług został spłacony. Notariusz, w trakcie jednego posiedzenia sporządzi akt wymazania długów i akt kupna działki. Kupujący (tzn. ja) przekazuje sprzedającemu całą sumę kupna (ok. 80000 pln) gotówką, co potwierdza w akcie notarialnym notariusz. Moja obawa: mimo że mam wniosek notarialny zmazania długów, teoretycznie mogę kupić działkę zadłużoną. Czyli zapłacę cenę działki i dług. Czy moje obawy są uzasadnione? Jeśli tak, jakie są inne możliwości rozwiązania tego problemu. Sprzedający twierdzi ze może spłacić dług, ale nie chce czekać na zmazania długu z księgi wieczystej (podobno ta procedura trwa ok. 1 miesiąca), gdyż w tym czasie zostaje bez środków na swoja działalność gospodarczą). Czy nie ma innych, pewnych i bezpiecznych dla sprzedającego i kupującego, możliwości przekazywania należności? Z tego co słyszałem, płacenie gotówką u notariusza jest na porządku dziennym nawet przy sumach większych niż w moim przypadku.

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

W rzeczy samej obawy jak najbardziej uzasadnione. Otóż nie istnieje coś takiego, jak zmazanie długów, a tym bardziej notarialne. Jeśli w księdze wieczystej znajduje się wpis obciążający nieruchomość, jedynym sposobem na jego usunięcie jest wszczęcie postępowania wieczystoksięgowego o usunięcie wpisu. Jedynie sąd władny jest dokonywać zmian w treści księgi wieczystej.

Jeżeli zaś zawarta zostanie umowa sprzedaży nieruchomości, w księdze której znajduje się obciążający wpis, uprawniony z tytułu wpisu będzie mógł się skutecznie zaspokoić z nieruchomości, mimo iż ona ma już innego właściciela. Dopóki więc w księdze wieczystej tkwi wpis obciążający nieruchomość, umowa sprzedaży nie jest dla nabywcy z reguły korzystna.

Najrozsądniej zatem byłoby poczekać, aż zbywca ureguluje swoje zobowiązania, sąd przeprowadzi postępowanie i wpis zostanie z księgi usunięty. Wtedy można śmiało kupować nieruchomość wiedząc, że nie jest obciążona żadnym długiem. Jeżeli jednak nabywcy się spieszy, by zawrzeć umowę sprzedaży (np. w obawie, by kto inny nie kupił nieruchomości), może skorzystać z następujących rozwiązań:

1.może zawrzeć ze sprzedawcą umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości, zwłaszcza w formie aktu notarialnego.

2.Może zawrzeć ze sprzedawcą umowę zobowiązująca pod warunkiem zawieszającym, że wpis zostanie w odpowiednim terminie z księgi wykreślony. Zaproponowane rozwiązania w sposób zadowalający zabezpieczają pozycję kupującego, a poparte rozsądnymi uwagami notariusza, powinny wywołać oczekiwany skutek.

Odnośnie płatności między stronami umowy, należy zauważyć, iż chodzenie do notariusza z gotówką nie należy do zachowań najbezpieczniejszych. Jak się wydaje najlepsze zabezpieczenie, dające dużą dozę bezpieczeństwa, to rozliczenie w formie przelewu na rachunek bankowy. Obrót bezgotówkowy ma bowiem swoje zalety. Po pierwsze, nie naraża posiadacza kwot pieniężnych na spacerowanie bez ochrony. Po drugie, jako że dokonanie rozliczenia bezgotówkowego poprzedzone jest pewnymi formalnościami, pozwala tym samym na dodatkową chwilę namysłu przed rozporządzeniem tak znacznymi sumami.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Kupno działki obciążonej hipoteką

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dariusz

  ocena usługi:

 • Danuta

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Szybko, fachowo i za rozsądną cenę. Polecam
 • zofia-ewa

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo.Jestem zadowolona z usługi. Odpowiedź bardzo wyczerpująca. Na pewno będę korzystać często/jeżeli zajdzie taka potrzeba.
 • Sylwka

  ocena usługi:

  Profesjonalna, zrozumiała opinia
 • Magdalena

  ocena usługi:

  Godne polecenia.
 • Dorota

  ocena usługi:

 • HONKI

  ocena usługi:

  Usługa znakomita.
 • Arkadiusz

  ocena usługi:

  Jak zawsze PROFESJONALNIE !
 • Mariusz

  ocena usługi:

 • Robert

  ocena usługi:

 • Mariusz Wierzchowski

  ocena usługi:

  Moje pierwsza porada i jestem pod wrażeniem !!! Uzyskałem mega wyczerpującą informację za rozsądne pieniądze. Od tej pory będę stałym klientem e-prawnik.pl
 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Kazimiera

  ocena usługi:

  bardzo dziękuję za wyczerpującą opartą na konkretnych przepisach opinię, porada prawna mnie zadowala, zdecydowanie polecam . 31.01.2018r
 • Adam Skorupski

  ocena usługi:

  Bardzo konkretna, rzeczowa opinia z przywołaniem dokładnych podstaw prawnych dla poleconych przez prawnika działań. Zdecydowanie polecam. Konkret bez naciągania na koszty.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane