Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Kupno działki obciążonej hipoteką

Pytanie: Jak najbezpieczniej kupić działkę, która w księdze wieczystej jest obciążona długiem? Propozycja sprzedającego jest następująca: Sprzedający przedłoży u notariusza w dniu podpisania umowy kupna zaświadczenie z banku, że zaciągnięty dług został spłacony. Notariusz, w trakcie jednego posiedzenia sporządzi akt wymazania długów i akt kupna działki. Kupujący (tzn. ja) przekazuje sprzedającemu całą sumę kupna (ok. 80000 pln) gotówką, co potwierdza w akcie notarialnym notariusz. Moja obawa: mimo że mam wniosek notarialny zmazania długów, teoretycznie mogę kupić działkę zadłużoną. Czyli zapłacę cenę działki i dług. Czy moje obawy są uzasadnione? Jeśli tak, jakie są inne możliwości rozwiązania tego problemu. Sprzedający twierdzi ze może spłacić dług, ale nie chce czekać na zmazania długu z księgi wieczystej (podobno ta procedura trwa ok. 1 miesiąca), gdyż w tym czasie zostaje bez środków na swoja działalność gospodarczą). Czy nie ma innych, pewnych i bezpiecznych dla sprzedającego i kupującego, możliwości przekazywania należności? Z tego co słyszałem, płacenie gotówką u notariusza jest na porządku dziennym nawet przy sumach większych niż w moim przypadku.

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

W rzeczy samej obawy jak najbardziej uzasadnione. Otóż nie istnieje coś takiego, jak zmazanie długów, a tym bardziej notarialne. Jeśli w księdze wieczystej znajduje się wpis obciążający nieruchomość, jedynym sposobem na jego usunięcie jest wszczęcie postępowania wieczystoksięgowego o usunięcie wpisu. Jedynie sąd władny jest dokonywać zmian w treści księgi wieczystej.

Jeżeli zaś zawarta zostanie umowa sprzedaży nieruchomości, w księdze której znajduje się obciążający wpis, uprawniony z tytułu wpisu będzie mógł się skutecznie zaspokoić z nieruchomości, mimo iż ona ma już innego właściciela. Dopóki więc w księdze wieczystej tkwi wpis obciążający nieruchomość, umowa sprzedaży nie jest dla nabywcy z reguły korzystna.

Najrozsądniej zatem byłoby poczekać, aż zbywca ureguluje swoje zobowiązania, sąd przeprowadzi postępowanie i wpis zostanie z księgi usunięty. Wtedy można śmiało kupować nieruchomość wiedząc, że nie jest obciążona żadnym długiem. Jeżeli jednak nabywcy się spieszy, by zawrzeć umowę sprzedaży (np. w obawie, by kto inny nie kupił nieruchomości), może skorzystać z następujących rozwiązań:

1.może zawrzeć ze sprzedawcą umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości, zwłaszcza w formie aktu notarialnego.

2.Może zawrzeć ze sprzedawcą umowę zobowiązująca pod warunkiem zawieszającym, że wpis zostanie w odpowiednim terminie z księgi wykreślony. Zaproponowane rozwiązania w sposób zadowalający zabezpieczają pozycję kupującego, a poparte rozsądnymi uwagami notariusza, powinny wywołać oczekiwany skutek.

Odnośnie płatności między stronami umowy, należy zauważyć, iż chodzenie do notariusza z gotówką nie należy do zachowań najbezpieczniejszych. Jak się wydaje najlepsze zabezpieczenie, dające dużą dozę bezpieczeństwa, to rozliczenie w formie przelewu na rachunek bankowy. Obrót bezgotówkowy ma bowiem swoje zalety. Po pierwsze, nie naraża posiadacza kwot pieniężnych na spacerowanie bez ochrony. Po drugie, jako że dokonanie rozliczenia bezgotówkowego poprzedzone jest pewnymi formalnościami, pozwala tym samym na dodatkową chwilę namysłu przed rozporządzeniem tak znacznymi sumami.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Kupno działki obciążonej hipoteką

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
 • Janina

  ocena usługi:

  Usługa przydała się bardzo,mam podstawy do domagania sie swoich praw.Polecam.Porada wyczerpująca i profesjonalna
 • J.M

  ocena usługi:

  Bardzo szybka trafna i wyczerpująca odpowiedz na zadane pytanie, napisana przystępnym językiem. Możliwość doinformowania. Bardzo dziekuje.Joanna
 • Krystyna

  ocena usługi:

  Opinia napisana w sposób jasny. Co do ceny :) , jeśli ktoś ma problemy finansowe to każda kwota jest zbyt duża. Profesjonalna obsługa prawna, polecam . Bardzo dziękuję.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Sprawnie i opinia dużo pomogła i wyjašniła
 • Anna

  ocena usługi:

  Szybko i sprawnie, a opinia napisana w sposób jasny i klarowny.
 • Marek Mikulski

  ocena usługi:

  jestem ogólnie bardzo zadowolony - zwłaszcza z wszechstronnej odpowiedzi, wobec czego bardzo dziękuję
 • Grzes

  ocena usługi:

  Fachowo, terminowo,profesjonalnie, polecam.
 • Jolanta

  ocena usługi:

 • Dorota

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo. Wszystko rzetelnie, a co najważniejsze komentarz w przystępnej formie. Następnym razem tylko e-prawnik.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane