Kupno zastawionego samochodu

Pytanie:

"Kupiłem samochód ciężarowy. Po czym okazało się, że na tym pojeździe ustanowiony został zastaw skarbowy przez urząd skarbowy.Czy i w jaki sposób urząd skarbowy może dochodzic swoich praw bowiem zobowiązany posiada zadłużenia podatkowe objęte zastawem?"

Odpowiedź prawnika: Kupno zastawionego samochodu

Zastaw polega na obciążeniu rzeczy prawem, na mocy którego wierzyciel będzie mógł dochodzić zaspokojenia z rzeczy bez względu na to, czyją stała się własnością i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela rzeczy. Cechą odróżniającą zastaw rejestrowy od zastawu zwykłego jest to, że dla powstania tego zastawu nie jest konieczne wydanie zastawionej rzeczy we władanie zastawnikowi lub osobie trzeciej. Ponadto możliwe jest w przypadku zastawu rejestrowego stosowanie również innych niż egzekucja sposobów zaspokojenia zastawnika.

Zastaw rejestrowy może być ustanowiony w celu zabezpieczenia wierzytelności tylko niektórych podmiotów, w tym zwłaszcza banków i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą na terytorium Polski. 

W opisanej sytuacji zakupił Pan samochód obciążony zastawem rejestrowym i zastaw ten nadal istnieje. Tylko w przypadku, gdy sprzedawcą byłby przedsiębiorca handlujący samochodami, zastaw wygaśnie. Obciążenie pojazdu zastawem rejestrowym oznacza, iż wierzyciel (bank lub firma windykacyjna, której sprzedano wierzytelność) może zaspokoić się z przedmiotu zastawu. Nie oznacza to, że wierzyciel może od Pana żądać określonej sumy, lecz że może zaspokoić się z przedmiotu (np. sprzedać w drodze egzekucji) tak, jakby samochód nadal był własnością dłużnika. Sprzedaż pojazdu obciążonego zastawem nie powoduje przejęcia długu przez Pana. Dłużnikiem nadal pozostaje sprzedawca samochodu. Co więcej, odpowiadać będzie wobec Pana za wadę prawną rzeczy z tytułu rękojmi.

Może więc Pan skorzystać z uprawnień wynikających z rękojmi. Zgodnie bowiem z art. 556 § 2 kc sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana stanowi własność osoby trzeciej albo jeżeli jest obciążona prawem osoby trzeciej; w razie sprzedaży praw sprzedawca jest odpowiedzialny także za istnienie praw (rękojmia za wady prawne). Jeżeli rzecz sprzedana ma wady, kupujący może od umowy odstąpić albo żądać obniżenia ceny. Jednakże kupujący nie może od umowy odstąpić, jeżeli sprzedawca niezwłocznie wymieni rzecz wadliwą na rzecz wolną od wad albo niezwłocznie wady usunie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika