Nabycie i wykonywanie mandatu radnego na gruncie ustawy Ordynacja wyborcza

Pytanie:

"Jaka jest różnica między nabyciem a wykonywaniem mandatu radnego, na gruncie ustawy Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw? "

Odpowiedź prawnika: Nabycie i wykonywanie mandatu radnego na gruncie ustawy Ordynacja wyborcza

Warunki nabycia mandatu radnego, jego wykonywania i wygaśnięcia określa ustawa z dnia 16 lipca 1998 r. Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz. U. Nr 95 poz. 602). Nabycie (uzyskanie) mandatu radnego nie jest równoznaczne z jego objęciem i wykonywaniem. Pojęcie nabycia (uzyskania) mandatu związane jest z ustaleniem wyników wyborów. Objęcie mandatu wymaga dokonania przez posiadacza mandatu pewnych dodatkowych czynności określonych przez prawo. Ustawodawca zobowiązuje radnego gminy, powiatu i województwa do złożenia ślubowania. Złożenie ślubowania jest aktem przyjęcia przez radnego praw i obowiązków wynikających z treści roty ślubowania. Treścią aktu ślubowania jest rota ustalona w art. 22 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (t.jedn.: Dz. U. 2001 r. Nr 142 poz. 1590). W związku z powyższym należy uznać, że zakaz łączenia zatrudnienia w służbie cywilnej z mandatem radnego sejmiku wojewódzkiego następuje od chwili złożenia ślubowania, które jest równoznaczne z objęciem mandatu.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika