Nagrywanie rozmów a zasady prawa

Pytanie:

"Czy nagrywanie rozmowy (bez wiedzy drugiej strony) dla celów udowodnienia, że druga strona stwierdza nieprawdę w sprawie z powództwa cywilnego mieści się w ramach zasad współżycia społecznego (inaczej: nie łamie zasad współżycia społecznego)?"

Odpowiedź prawnika: Nagrywanie rozmów a zasady prawa

Odpowiadając na tak zadane pytanie należy z całą stanowczością podkreślić, że (za prezentowanym poglądem sądu) nie wyłącza bezprawności działania okoliczność, że podsłuchiwanie i nagrywanie rozmów powoda czy pozwanego miałoby służyć obronie stronie pozwanej lub powodowi w procesie cywilnym. Sąd podniósł w tym orzeczeniu, że nie można realizować prawa do obrony w procesie w sposób podstępny, sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Zatem takie działanie należałoby zakwalifikować jako podstępne a zatem i godzące w zasady współżycia społecznego.

Sąd ponadto podkreślił, że nie można uznać, że motywem działania strony, wyłączającym bezprawność, była potrzeba ochrony wartości nadrzędnych, takich jak prawda i sprawiedliwość, na które wskazywać by mogła w toku procesu.

Pamiętać należy również, że artykuł 23 kc nie zawiera wyczerpującego katalogu dóbr osobistych człowieka, chronionych przez prawo cywilne. Ochroną tą objęte jest prawo do swobody wypowiedzi, wyboru rozmówcy i tajemnicy rozmowy.

Jednakże nawet przy takich założeniach trzeba podkreślić, iż osoba nagrywająca może wykazywać, że jej działanie nie nosi znamion bezprawności. Również należy przytoczyć inną wypowiedź Sądu Najwyższego, który stwierdził, że przy ocenie bezprawności nagrywania rozmów należy także spojrzeć na działanie strony w obronie usprawiedliwionego interesu prywatnego, które stanowić może okoliczność uzasadniającą wyłączenie bezprawności naruszonego przez nią dobra osobistego. Wyłączenie bezprawności z powodu wagi naruszonego dobra choć sporne w doktrynie, jest przyjmowane w orzecznictwie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika