Rozwiązanie umowy najmu na czas określony

Pytanie:

"Jesteśmy sp. z o.o. i wynajmujemy pomieszczenia na biura. Biura zostały wynajęte na czas określony. Czy zasady wypowiedzenia umowy najmu są takie same jak w przypadku gdy umowa najmu była by na czas nieokreślony? "

Odpowiedź prawnika: Rozwiązanie umowy najmu na czas określony

Nie jest możliwe wcześniejsze zakończenie takiej umowy. Zgodnie z orzecznictwem SN w umowie najmu lokalu zawartej na czas oznaczony, strony nie mogą zastrzec możliwości wcześniejszego jej rozwiązania za wypowiedzeniem (tak SN w uchwale z dnia 15 lutego 1996 r., III CZP 5/96, OSNC 1996, nr 5, poz. 69). Analogiczne stanowisko co do umowy najmu lokalu zawartej na czas oznaczony zajął Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 3 marca 1997 r., III CZP 3/97, OSNC 1997, nr 6-7, poz. 71 i w orzeczeniu z dnia 17 października 1997 r., I CKN 279/97. Motywy którymi się SN kierował to to, że ,,zamieszczenie w umowie najmu takiego lokalu zawartej na czas oznaczony klauzuli o możliwości wcześniejszego jej rozwiązania należałoby uznać za sprzeczne tak z ustawą, jak i z istotą samej umowy najmu na czas oznaczony. Klauzula taka uniemożliwiałaby właściwe zakwalifikowanie umowy oraz stwierdzenie, jakie przepisy o najmie miałyby zastosowanie do takiego mieszanego stosunku o wątpliwym charakterze prawnym". Tym samym nie jest możliwe wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu lokalu zawartej na czas określony także w przypadku, gdy strony taką możliwość w umowie przewidziały.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Jacek Łazar 2015-10-02 16:03:32

    co to za brednie? polecam przeczytać art. 673 § 3 kc

  • Dorota 2015-03-30 12:32:00

    Mam pytanie dostałam wypowiedzenie umowy najmu za niepłacenie czynszu mam 2 dzieci che zapłacić jeżeli dostane kredyt lub zamianę z kimś co się zgodzi na zapłacenie zaległości czy jest to jeszcze możliwe proszę o poradę na mejla dziekuje


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika