Podwyżka czynszu w lokalu użytkowym

Pytanie:

"Została zawarta umowa najmu lokalu użytkowego pomiędzy przedsiębiorcami na czas określony. W umowie nie określono czy czynsz może ulec zmianie. Wynajmujący, na podstawie art. 685 o podwyższaniu czynszu, wypowiedział dotychczasową wysokość czynszu zachowując termin ustawowy. Najemca nie zgodził się na podwyżkę i twierdzi, że stosunek najmu trwa nadal w niezmienionej treści. Czy w takim przypadku umowa najmu z upływem okresu wypowiedzenia wysokości czynszu ulega rozwiązaniu? Czy można skutecznie dokonać podwyższenia wysokości czynszu w przypadku nieuregulowania tej kwestii w umowie?"

Odpowiedź prawnika: Podwyżka czynszu w lokalu użytkowym

Zgodnie z art. 685[1]  kc, wynajmujący lokal może podwyższyć czynsz, wypowiadając dotychczasową wysokość czynszu najpóźniej na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego. Cytowany  przepis ma zastosowanie zarówno do umów zawartych na czas oznaczony, jak również na czas nieoznaczony zawartych po 1. stycznia 2005 r.
Jeżeli umowa nie reguluje omawianych kwestii inaczej, właściciel może jednostronnie, w dowolnym momencie trwania umowy, wypowiedzieć wysokość czynszu. Jeżeli druga strona zgodzi się na taką podwyżkę – to umowa trwa nadal. Natomiast, jeżeli najemca nie zgadza się na podwyżkę, to umowa gaśnie, gdyż wypowiedzenie czynszu - jako wypowiedzenie istotnego elementu umowy - należy uznać za wypowiedzenie całej umowy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika