Odsetki a zakup wierzytelności

Pytanie:

"w dniu 24.05.kupiłem wierzytelność od banku umową przelewu wierzytelności. Wierzytelność składała się z kredytu na kwotę kapitał 100 tys. + 25 tys odsetek wyliczonych na dzień 24.05. dodam ze kredyt ten był niespłacany, bank wypowiedział tę umowę kredytową. Do dnia 24.05 czyli do dnia sprzedaży wierzytelności (kredytu) bank liczył karne odsetki według stopy 4 krotność stopy lombardowej NBP czyli 23%. Czy ja mogę liczyć odsetki od kapitału 100 tys od dnia 25.05 i w jakiej wysokości?"

Odpowiedź prawnika: Odsetki a zakup wierzytelności

Wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią, chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki. Jeżeli wierzytelność jest stwierdzona pismem, przelew tej wierzytelności powinien być również pismem stwierdzony. Dopóki zbywca nie zawiadomił dłużnika o przelewie, spełnienie świadczenia do rąk poprzedniego wierzyciela ma skutek względem nabywcy, chyba że w chwili spełnienia świadczenia dłużnik wiedział o przelewie. Dłużnikowi przysługują przeciwko nabywcy wierzytelności wszelkie zarzuty, które miał przeciwko zbywcy w chwili powzięcia wiadomości o przelewie.

Nabywca wierzytelności wchodzi w miejsce zbywcy i przysługują mu wobec dłużnika uprawnienia, które miał dłużnik. Dłużnik jest zobowiązany do zapłaty w terminie określonym w umowie ze zbywcą. Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była z góry oznaczona, należą się odsetki ustawowe. Jednakże gdy wierzytelność jest oprocentowana według stopy wyższej niż stopa ustawowa, wierzyciel może żądać odsetek za opóźnienie według tej wyższej stopy. Dlatego w tej sytuacji odsetki można naliczać, jeśli dłużnik opóźnia się ze świadczeniem. Nie dysponujemy stosownymi dokumentami, ale jeśli upłynął już termin zwrotu, wynikający z wypowiedzenia umowy kredytu, to można naliczać odsetki (od dnia wymagalności zwrotu). Jeśli chodzi o ich wysokość to można domagać się odsetek ustawowych, jeśli jednak bank zawarł w umowie zastrzeżenie wyższych odsetek, to można naliczać odsetki określone w tej umowie (z opisu wynika, że bank naliczał odsetki wyższe).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika