Żądanie zwrotu nieruchomości zasiedzianej

Pytanie:

"W roku 1990 kupiłem dom, który był wybudowany w 1938 r. przez Żydów. Po wojnie państwo jako mienie poniemieckie przywłaszczyło sobie własność i użytkowało do 1990 r. Zgodnie z logiką do domu należał plac, na którym stała szopa o wymiarach 100 m2 są świadkowie, którzy mogą potwierdzić. Oddając dom w 1990 r nie oddano placu po rozebranej szopie, a w protokole zdawczym zaznaczono, że do czasu uregulowania własności będzie w użytkowaniu bezpłatnym gminy. 1996 r po śmierci właściciela, notarialnie przywłaszczono sobie plac jako swoją własność przez zasiedzenie. Czy ja jako właściciel kupionego domu mam prawo domagać się zwrotu przywłaszczonego placu?"

Odpowiedź prawnika: Żądanie zwrotu nieruchomości zasiedzianej

Z przedstawionego pytania wynika, że kto inny był właścicielem domu (Pan od 1990 roku), a kto inny właścicielem placu (zmarł w roku 1996). Wobec tego Pańskie prawo własności nie obejmuje placu, który został, jak Pan wspomniał przewłaszczony na gminę na podstawie zasiedzenia. Dlatego też nie może Pan domagac się zwrotu placu, gdyż on nie wchodził w skład budynku.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika