Odwołanie darowizny

Pytanie:

"Rodzice chcą odwołać mojej żonie darowiznę jako bezpodstawne wzbogacenie się w wyniku rażącego zachowania wobec osoby bliskiej - syna i wnuczka. Jaka jest procedura odwołania i przed jakim sądem takie sprawy się odbywają? "

Odpowiedź prawnika: Odwołanie darowizny

Na podstawie art. 900 kodeksu cywilnego  odwołanie darowizny następuje przez oświadczenie złożone obdarowanemu na piśmie. W doktrynie nie ma jednolitego poglądu czy w przypadku nieruchomości oświadczenie powinno przybrać formę aktu notarialnego czy wystarczy zwykła forma pisemna. Za tym drugim rozwiązaniem opowiedział się SN w uchwale z dnia 7.01.1067 r., III CZP 32/66. W oświadczeniu tym należy wskazać powód odwołania darowizny czyli należy określić okoliczności, które zdaniem darczyńcy powodują rażącą niewdzięczność.  Jednak samo odwołanie powoduje jedynie obowiązek zwrotu darowizny powstały po stronie obdarowanego. Konieczne jest jeszcze jego oświadczenie woli. W związku z tym, że darowano mieszkanie – nieruchomość – oświadczenie obdarowanego powinno być w formie aktu notarialnego.

Skuteczność odwołania darowizny może być poddana kontroli w sprawie o zwrot przedmiotu darowizny albo - po wykazaniu interesu prawnego - w sprawie o ustalenie, że darowizna została (nie została) skutecznie odwołana (art. 189 kpc). Sąd na podstawie art. 1047 kodeksu postępowania cywilnego  w związku z artykułem 64 kodeksu cywilnego  może także wydać orzeczenie zastępujące oświadczenie woli obdarowanego.

Właściwy dla ustalenia skuteczności odwołania darowizny jak i do wydania orzeczenia zastępującego oświadczenie woli darczyńcy będzie sąd cywilny.  W zależności od wartości przedmiotu sporu (wartości darowizny), będzie to sąd rejonowy właściwy dla miejsca zamieszkania pozwanego, lub gdy wartość przedmiotu sporu przekroczy 75 tys. złotych sąd okręgowy właściwy dla miejsca zamieszkania pozwanego.

Polecamy również zapoznanie się z treścią opinii prawnej pt. Kiedy i jak można odwołać darowiznę


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika