Odwołanie pełnomocnictwa

Pytanie:

"W Jaki sposób można wycofać pełnomocnictwo adwokatowi? Czy należy podać powód? "

Odpowiedź prawnika: Odwołanie pełnomocnictwa

Zgodnie z art. 101 paragraf 1 kodeksu cywilnego pełnomocnictwo może być w każdym czasie odwołane, chyba że mocodawca zrzekł się odwołania pełnomocnictwa z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa. Należy tylko zwrócić uwagę na właściwą formę, w jakiej musi to nastąpić. Art. 77 par. 2 kodeksu cywilnego mówi bowiem, że jeżeli umowa ( tu pełnomocnictwo ) została zawarta w formie pisemnej, odstąpienie od niej albo jej wypowiedzenie powinno być stwierdzone pismem. Zgodnie natomiast z par. 2 tego przepisu, jeżeli umowa została zawarta a innej formie szczególej, odstąpienie od niej albo jej wypowiedzenie powinno także zostać stwierdzone pismem. Ustawa nie wspomina natomiast o żadnej konieczności podawania przeczyn/ przyczyny odwołania pełnomocnictwa. Pamiętać przy tym należy, że po wygaśnięci umocowania pełnomocnik zobowiązany zwrócić mocodawcy dokument pełnomocnictwa.

Z kolei paragref 2 art. 89 kodeksu postępowania cywilnego mówi, że w toku sprawy pełnomocnictwo może być udzielone ustnie na posiedzeniu sądu przez złożone oświadczenie przez stronę i wciągnięte do protokołu. Z przepisu tego można wyciągnąć wniosek, że w ten sam sposób można również odwołać pełnomocnictwo.

Do tego należy dodać, że wypowiedzenie pełnomocnictwa procesowego przez mocodawcę zgodnie z art. 94 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego odnosi skutek prawny w stosunku do sądu z chwila zawiadomienia go o tym. Natomist w stosunku do przeciwnika i innych uczestników z chwilą doręczenia im zawiadomienia o tym przez sąd.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika