Pełnomocnictwo a zabezpieczenie wierzytelności

Pytanie:

"Pewna osoba jest winna mojemu mężowi sporą sumę pieniędzy. Na dzień dzisiejszy nie ma z czego oddać. Osoba ta jest właścicielką działki budowlanej, wartej więcej, niż jest nam winna. Dogadaliśmy się, że ta działka „pójdzie” jako zabezpieczenie dla nas, żebyśmy mieli pewność, iż swoje pieniądze odzyskamy. Na sprzedaż ona nie chce się zgodzić. Zaproponowała nam, że napisze pełnomocnictwo, upoważnienie u notariusza na nas, że w każdej chwili będziemy mogli tę działkę sprzedać. Czy ta osoba, będąca dalej właścicielką działki, w przypadku, kiedy my będziemy mieli tylko upoważnienie notarialne, będzie miała prawo sprzedać tą działkę bez naszej wiedzy? Jeśli tak, bardzo proszę o odpowiedź, w jaki sposób to zrobić, ażebyśmy byli prawnie zabezpieczeni?"

Odpowiedź prawnika: Pełnomocnictwo a zabezpieczenie wierzytelności

Opisane w pytaniu pełnomocnictwo nie zapewnia Państwu właściwie żadnego zabezpieczenia. Pełnomocnictwo oznacza tyle, iż pełnomocnik może dokonać sprzedaży w cudzym imieniu i na cudzą rzecz (na rzecz właściciela), w związku z czym kwota, jaką uiściłby nabywca, należałaby do właścicielki, a nie do pełnomocnika. Ponadto udzielenie pełnomocnictwa bynajmniej nie przeszkadza temu, by działkę sprzedać mogła sama właścicielka; nie mając przy tym wcale obowiązku Państwa o tym informować. Udzielenie pełnomocnictwa nie ogranicza bowiem prawa właściciela, a jednym z nich jest prawo do rozporządzania (w tym sprzedaży czy darowizny) rzeczy.

Jako zabezpieczenie wierzytelności lepiej byłoby ustanowić hipotekę na nieruchomości.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika