Pełnomocnictwo do poszczególnych czynności

Pytanie:

"W ubiegłym roku otrzymałem pełnomocnictwo właściciela nieruchomości położonej w Polsce, który na stałe przebywa za granicą, do wystąpienia o podział działki i sprzedaż wydzielonej części jako działki budowlanej. W tym roku Właściciel przedmiotowej nieruchomości zlecił mi wydzielenie z działki pierwotnej kolejnej działki budowlanej i jej sprzedaż. Czy gmina ma prawo żądać kolejnego pełnomocnictwa dla mnie ze wskazaniem nowego numeru działki pierwotnej, który został jej nadany po pierwszym podziale. Dodaję, że numer księgi wieczystej nadal pozostał niezmieniony."

Odpowiedź prawnika: Pełnomocnictwo do poszczególnych czynności

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż otrzymał Pan tzw. pełnomocnictwo szczególne, czyli do dokonanie konkretnej, poszczególnej czynności. Zakładamy, że o ten rodzaj pełnomocnictwa chodzi, gdyż w tego rodzaju piśmie musi być określona ta właśnie konkretna czynność, do której pełnomocnik jest umocowany, a z pytania wynika, iż właściciel, czyli mocodawca umocował Pana do wystąpienia (i to wynika z tego, iż jednorazowego) o podział nieruchomości. Nie znamy szczegółów pełnomocnictwa, konkretnie jego treści, dlatego nie sposób stwierdzić tego z całą pewnością, ale jeżeli jest tak jak przypuszczamy, to faktycznie gmina ma prawo żądać nowego pełnomocnictwa, gdyż tamto już udzielone nie obejmuje swym zakresem nowej czynności podziału. Być może jednak, iż pełnomocnictwo jest tak sformułowane, iż daje Panu możliwość/uprawnienie do działania na jego podstawie za każdym razem, gdy chodzi o rozporządzanie tą wspomnianą działką. Wszystko zależy od treści udzielonego pełnomocnictwa.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika