Podpis a parafa

Pytanie:

"Do zawarcia umowy wystarcza wymiana dokumentów, z których każdy obejmuje treść umowy i jest przez stronę podpisany. Oczywiście dokument(y) może być podpisany przez dwie strony. Podpis powinien być złożony własnoręcznie. Musi zawierać co najmniej pełne nazwisko zawierającego umowę. Nie jest natomiast wymagane jego złożenie w postaci łatwo czytelnej, jednak powinien odzwierciedlać cechy charakterystyczne dla podpisu danej osoby. Czy jeśli strona podpisze umowę własnoręcznie, w charakterystyczny dla siebie sposób, nieczytelnie, ale bez pełnego nazwiska to zmienia to fakt zawarcia umowy? "

Odpowiedź prawnika: Podpis a parafa

Podpis może być złożony w sposób mniej czytelny, pod warunkiem, że pozwala na indywidualizację podpisującego. Nie oznacza to jednak, że za podpis będzie uważany skrót nazwiska podpisującego. Podpis musi wskazywać jego autora i dane, które go indywidualizują; musi więc zawierać co najmniej nazwisko (pełne) podpisującego. Podpis świadczy jednocześnie o tym, że podpisane oświadczenie woli ma charakter ostateczny. Co do  zasady więc za podpis nie może być uważany skrót nazwiska (parafa).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika