Postępowanie egzekucyjne a termin przedawnienia

Pytanie:

"Każdorazowe zastosowanie środka egzekucyjnego powoduje zawieszenie biegu terminu przedawnienia. Czy wszczęcie postępowania egzekucyjnego powoduje zawieszenie terminu przedawnienia, czy po prostu musi być zastosowany konkretny środek egzekucyjny w ramach tego postępowania, żeby owo zawieszenie terminu miało miejsce? Jakie są typowe środki egzekucyjne?"

Odpowiedź prawnika: Postępowanie egzekucyjne a termin przedawnienia

Bieg przedawnienia przerywa się a nie zawiesza przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do egzekwowania roszczeń danego rodzaju, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia. Po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo. Bezpośrednią czynnością, która zmierza do wyegzekwowania (zaspokojenia) roszczenia, jest samo złożenie wniosku wraz z tytułem wykonawczym stosownie do właściwości sądowi lub komornikowi.

W razie przerwania przedawnienia przez czynność w postępowaniu przed sądem lub innym organem powołanym do egzekwowania roszczeń danego rodzaju, przedawnienie nie biegnie na nowo, dopóki postępowanie to nie zostanie zakończone.

Jeśli przez środki egzekucyjne rozumieć sposoby egzekucji, to istnieją dwa podstawowe. Jednym z nich jest egzekucja świadczeń pieniężnych a drugim niepieniężnych. Pośród świadczeń pieniężnych zasadniczo egzekucję można podzielić na egzekucję z nieruchomości i pozostałe sposoby. Do tych pozostałych zalicza się egzekucję z wynagrodzenia za pracę, z rachunku bankowego, z ruchomości, z wierzytelności i inne.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika