Powierniczy przelew wierzytelności a likwidacja firmy

Pytanie:

"Na podstawie umowy powierniczego przelewu przejąłem od spółdzielni handlowej prawa do wierzytelności celem jej dochodzenia od dłużnika tej spółdzielni. Zanosi się na to, że spółdzielnia ta zostanie postawiona w stan likwidacji. Czy wówczas likwidator będzie mógł odebrać mi tę wierzytelność (prawa do niej) jeszcze przed upływem terminu wygaśnięcia tej umowy? Czy syndyk spółki, którą postawiono w stan upadłości też może skutecznie zażądać ode mnie zwrotu wierzytelności przejętej od tej spółki również na zasadzie powierniczego przelewu? "

Odpowiedź prawnika: Powierniczy przelew wierzytelności a likwidacja firmy

Po ogłoszeniu upadłości zmiana lub wygaśnięcie stosunku prawnego, którego stroną jest upadły, są możliwe tylko według przepisów ustawy, a czynność prawna dokonana z naruszeniem ustawy jest bezskuteczna wobec masy upadłości, nawet jeżeli umowa stron przewiduje inny skutek. Wiele umów wygasa z mocy prawa z chwilą ogłoszenia upadłości.

Jeżeli w dniu ogłoszenia upadłości zobowiązania z umowy wzajemnej nie zostały wykonane w całości lub w części, syndyk może zażądać od drugiej strony spełnienia świadczenia wzajemnego lub od umowy odstąpić. Na żądanie drugiej strony złożone w formie pisemnej z datą pewną, syndyk w terminie trzech miesięcy powinien na piśmie oświadczyć czy od umowy odstępuje, czy też żąda jej wykonania. Jednakże brak odpowiedzi syndyka w powyższym terminie oświadczenia przez syndyka uważa się za odstąpienie od umowy. Jeżeli syndyk odstąpi od umowy, to cesjonariusz nie będzie miał prawa, by ściągnąć wierzytelność od dłużnika i wierzytelność ta wróci do majątku upadłego.

Jeżeli cesjonariusz spełniłby już swoje świadczenie, a syndyk odstępuje od umowy, to ten pierwszy nie ma prawa do zwrotu spełnionego świadczenia, chociażby świadczenie to znajdowało się w masie upadłości. Cesjonariusz będzie wtedy zmuszony dochodzić w postępowaniu upadłościowym należności z tytułu wykonania zobowiązania i poniesionych strat, zgłaszając te wierzytelności sędziemu-komisarzowi.

Cesjonariusz (nabywca wierzytelności), jeżeli według umowy przelewu powierniczego ma wcześniej spełnić świadczenie, może wstrzymać się z jego spełnieniem do czasu spełnienia lub zabezpieczenia świadczenia wzajemnego. Jeżeli cesjonariusz w czasie zawarcia umowy wiedział lub powinien wiedzieć o istnieniu podstaw do ogłoszenia upadłości, nie przysługuje mu powyższe prawo.

Co się tyczy likwidacji spółdzielni, osoba wyznaczona na jej likwidatora nie ma tak daleko idących uprawnień jak syndyk. Likwidator nie ma prawa zawierać nowych umów, a wykonanie umów zawartych wcześniej powinno nastąpić do jego rąk. Jeżeli należność z tytułu umowy przelewu powierniczego nie stała się jeszcze wymagalna, kwota tej należności powinna zostać złożona do depozytu sadowego. Likwidator natomiast nie może, w odróżnieniu od syndyka, odstąpić od umowy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika