Prawa i obowiązki prokurenta

Pytanie:

"Do prowadzenia spraw spółki jawnej upoważnieni są wspólnicy. Czy ustanowiony przez nich prokurent ma też do tego prawo? Czy wspólnicy udzielając prokury mogą w niej zrzec się prawa do jej odwołania? Czy pisząc umowę spółki jawnej można od razu w niej wpisać konkretnego prokurenta (z imienia i nazwiska) i w takiej formie zgłosić do KRS, czy prokury udziela już zarejestrowana spółka?"

Odpowiedź prawnika: Prawa i obowiązki prokurenta

 Prokura  jest  pełnomocnictwem, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Wobec czego należy stwierdzić, że prokurent ma prawo do dokonywania wszelkich czynności (oprócz paru ustawą enumeratywnie wymienionych), ale w tzw. stosunkach zewnętrznych spółki, czyli potocznie mówiąc w kwestiach jej reprezentacji (stosunkach, które zachodzą między spółką a osobami trzecimi np. zawarcie umowy, prowadzenie negocjacji, reprezentacja przed sądem).

Natomiast przeważająca część doktryny prowadzenie spraw spółki zalicza to jej tzw. stosunków wewnętrznych (czyli tych, które nie wywołują skutków wobec osób trzecich np. podejmowanie decyzji z jakim partnerem spółka będzie prowadziła kontakty handlowe, określanie strategii spółki itp.). W tym zakresie trzeba stwierdzić, że  z samej treści prokury (która regulowana jest przepisami bezwzględnie obowiązującymi, a więc takimi, których wola stron nie może modyfikować) nie wynika prawo do prowadzenia spraw spółki (czyli "regulowania" jej wewnętrznych spraw).

Jednakże na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych istnieje możliwość powierzenia prowadzenia spraw spółki osobom trzecim, z tym jednak zastrzeżeniem, że nie można od prowadzenia spraw spółki wyłączyć wszystkich wspólników. Zatem w takim przypadku, oprócz osoby trzeciej, uprawnionym do prowadzenia spraw spółki musi być co najmniej jeden ze wspólników. Wobec powyższego wspólnicy mogą postanowić, że osoba, która jest jednocześnie prokurentem będzie prowadzić spraw spółki. Muszą to jednak zaznaczyć w umowie spółki oraz określić zakres prowadzenia spraw.

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego nie można zrzec się prawa odwołania prokury. Jest ona w każdym czasie odwoływalna i jako norma bezwzględnie obowiązująca nie może zostać na drodze porozumienia zmieniona.

Kodeks cywilny stanowi, że prokura  jest  pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców. W omawianym stanie faktycznym przedsiębiorcą jest sama spółka jawna, która powstaje dopiero z momentem wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Dlatego wydaje się, że skutecznie udzielić prokury można dopiero po zarejestrowaniu samej spółki.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika