Prawo do dysponowania nieruchomością

Pytanie:

"Na terenie, którym właścicielem jest mój ojciec oraz jego rodzeństwo, będę stawiał inwestycję w postaci budowy myjni. Pomiędzy ojcem a moją firmą sporządziliśmy umowę użyczenia. W tej chwili ubiegam się o pozwolenie na budowę obiektu i mam problem z wypełnieniem oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Czy wystarczy, że złożę oświadczenie, że takie prawo posiadam na podstawie umowy użyczenia? Ojciec jest współwłaścicielem terenu na podstawie wypisu z księgi wieczystej. Czy posiadam prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane wynikające z tytułu posiadania umowy użyczenia ze współwłaścicielem terenu? "

Odpowiedź prawnika: Prawo do dysponowania nieruchomością

Z opisanej przez Pana sytuacji wynika, iż grunt, na terenie którego ma powstać myjnia jest współwłasnością kilku osób. Umowa użyczenia dla swej ważności powinna więc zostać sporządzona pomiędzy Panem a wszystkimi współwłaścicielami gruntu (ojcem i jego rodzeństwem). Zgodnie bowiem z art. 199 kodeksu cywilnego, do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W baraku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

Oddanie gruntu w użyczenie jest niewątpliwie czynnością mającą na celu rozporządzenie rzeczą wspólną, a polegającą na oddaniu gruntu do bezpłatnego używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony (art. 710 kc). Jest to również czynność przekraczająca zwykły zarząd. Dla swej ważności umowa użyczenia w niniejszym przypadku wymaga więc zgody wszystkich współwłaścicieli.

Jeżeli umowa użyczenia zostanie sporządzona pomiędzy Panem a wszystkimi współwłaścicielami gruntu, będzie ona stanowić podstawę prawną do dysponowania przez Pana przedmiotowym terenem.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika