Prawo do udziału w zebraniu Wspólnoty Mieszkaniowej

Pytanie:

"Czy moja siostra może reprezentować mnie na zebraniu Wspólnoty Mieszkaniowej kamienicy, w której ja mam mieszkanie własnościowe hipoteczne (jestem właścicielem)? Siostra nie ma upoważnienia notarialnego. Ja skontaktowałam się z Administracją i poinformowałam Zarząd o planowanej obecności siostry w moim zastępstwie. Powiedziałam również, że może ona za mnie głosować, po to, by w trakcie zebrania można było policzyć głosy, ja natomiast osobiście podpiszę każdą z podjętych decyzji po przesłaniu mi raportów. Czy mam prawo tak postąpić i czy Zarząd może wyprosić moja siostrę z zebrania?"

Odpowiedź prawnika: Prawo do udziału w zebraniu Wspólnoty Mieszkaniowej

Dla udzielenia pełnomocnictwa do uczestnictwa w zebraniu Wspólnoty Mieszkaniowej oraz głosowania nad uchwałami, konieczne jest zachowanie formy pisemnej (art. 99 § 1 Kodeksu cywilnego). Nie musi Pani udawać się do notariusza, wystarczy jeśli Pani samodzielnie napisze pełnomocnictwo, które będzie zawierało: imię i nazwisko pełnomocnika (Pani siostry), numer jej dowodu osobistego oraz określenie zakresu pełnomocnictwa. Aby uniknąć ewentualnych zarzutów dotyczących zakresu pełnomocnictwa, najbezpieczniej będzie, jeśli wskaże Pani poprzez wyliczenie, do jakich czynności upoważnia Pani pełnomocnika. Jest to tzw. pełnomocnictwo szczególne uprawniające do podejmowania wyłącznie czynności w nim określonych (art. 98 Kodeksu cywilnego). W Pani przypadku należy wskazać w sposób nie budzący wątpliwości: o jakie zebranie chodzi (np. poprzez wskazanie daty oraz miejsca spotkania) oraz jakie czynności Pani siostra może podejmować w Pani imieniu (uczestniczyć w zebraniu, zgłaszać wnioski, głosować nad uchwałami itd.). Konieczny dla ważności pełnomocnictwa jest Pani własnoręczny podpis pod jego treścią. Sama treść pełnomocnictwa może być sporządzona pismem maszynowym lub na komputerze.

PeÅ‚nomocnik powinien podpisywać siÄ™ wÅ‚asnym imieniem i nazwiskiem na liÅ›cie obecnoÅ›ci, pod uchwaÅ‚ami oraz wszelkimi innymi dokumentami wymagajÄ…cymi Pani podpisu. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której Pani peÅ‚nomocnik bÄ™dzie gÅ‚osowaÅ‚, a później Pani „potwierdzi” jego dziaÅ‚anie wÅ‚asnym podpisem. Jedynie w sytuacji gÅ‚osowania nad uchwaÅ‚Ä… w drodze indywidualnego zbierania podpisów przez zarzÄ…d, skuteczne jest podpisanie uchwaÅ‚y poza zebraniem (art. 23 ust. 1 Ustawy o wÅ‚asnoÅ›ci lokali).

Udzielenie pełnomocnictwa jedynie w formie ustnej będzie w omawianej sytuacji nieskuteczne. Jeżeli pełnomocnik okaże na zebraniu Wspólnoty Pani pełnomocnictwo sporządzone zgodnie z ww. wskazówkami, Zarząd Wspólnoty nie może odmówić uznania pełnomocnictwa ani wyprosić pełnomocnika z zebrania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • majka 2015-09-29 18:27:44

    czy pełnoocnik mieszkania może brac czynnie udział w zebraniach wspólnoty i głosowaniach ,

  • kazia 2014-03-23 22:27:18

    mając upoważnienie szczególne do reprezentowania matki w wspólnocie mieszkaniowej , podpisałam się nazwiskiem matki czyli moim panieńskim , sama też jestem człnkiem wspólnoty cz mój podpis na liście obecności można uznać jako czyn karalny

  • ola 2014-02-14 12:08:02

    Jeszcze jedno pytanie w tej kwestii, czy konkubina właściciela mieszkania ma prawo zaczepiać,wykłócać się i zgłaszać absurdalne wnioski do zarządu wspólnoty,który w zasadzie jest tylko upoważniony do podpisywania wszelkich dokumentów ponieważ mamy administratora

  • Ola 2014-02-14 12:02:20

    Czy właściciel mieszkania może przyjść ze swoją konkubiną, która jest zameldowana ale nie jest współwłaścicielem mieszkania na zebranie wspólnoty mieszkaniowej

  • Barbara Traczyk 2014-02-08 14:15:39

    Czy pełnomocnictwo do udziału w zebraniu wspólnoty mieszkaniowej , w imieniu obcej osoby musi być opłacone opłatą skarbowa

  • Irena 2013-11-17 18:23:34

    Czy członek wspólnoty może się domagać od zarządcy organizowania corocznych zebrań członków wspólnoty w czasie dogodnym dla wszystkich, czyli w godzinach popołudniowych ? Chcę uczestniczyć w zebraniach, ale są one organizowane w godzinach mojej pracy. W tej sytuacji ogranicza się moje prawo udziału w tym zebraniu.

  • Jerzy 2013-02-23 16:27:12

    Mam zapytanie, czy penomoctnictwo jest ważne na jedno zebranie czy może być stałe


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika