Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Prawo do udziału w zebraniu Wspólnoty Mieszkaniowej

Pytanie: Czy moja siostra może reprezentować mnie na zebraniu Wspólnoty Mieszkaniowej kamienicy, w której ja mam mieszkanie własnościowe hipoteczne (jestem właścicielem)? Siostra nie ma upoważnienia notarialnego. Ja skontaktowałam się z Administracją i poinformowałam Zarząd o planowanej obecności siostry w moim zastępstwie. Powiedziałam również, że może ona za mnie głosować, po to, by w trakcie zebrania można było policzyć głosy, ja natomiast osobiście podpiszę każdą z podjętych decyzji po przesłaniu mi raportów. Czy mam prawo tak postąpić i czy Zarząd może wyprosić moja siostrę z zebrania?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Dla udzielenia pełnomocnictwa do uczestnictwa w zebraniu Wspólnoty Mieszkaniowej oraz głosowania nad uchwałami, konieczne jest zachowanie formy pisemnej (art. 99 § 1 Kodeksu cywilnego). Nie musi Pani udawać się do notariusza, wystarczy jeśli Pani samodzielnie napisze pełnomocnictwo, które będzie zawierało: imię i nazwisko pełnomocnika (Pani siostry), numer jej dowodu osobistego oraz określenie zakresu pełnomocnictwa. Aby uniknąć ewentualnych zarzutów dotyczących zakresu pełnomocnictwa, najbezpieczniej będzie, jeśli wskaże Pani poprzez wyliczenie, do jakich czynności upoważnia Pani pełnomocnika. Jest to tzw. pełnomocnictwo szczególne uprawniające do podejmowania wyłącznie czynności w nim określonych (art. 98 Kodeksu cywilnego). W Pani przypadku należy wskazać w sposób nie budzący wątpliwości: o jakie zebranie chodzi (np. poprzez wskazanie daty oraz miejsca spotkania) oraz jakie czynności Pani siostra może podejmować w Pani imieniu (uczestniczyć w zebraniu, zgłaszać wnioski, głosować nad uchwałami itd.). Konieczny dla ważności pełnomocnictwa jest Pani własnoręczny podpis pod jego treścią. Sama treść pełnomocnictwa może być sporządzona pismem maszynowym lub na komputerze.

Pełnomocnik powinien podpisywać się własnym imieniem i nazwiskiem na liście obecności, pod uchwałami oraz wszelkimi innymi dokumentami wymagającymi Pani podpisu. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której Pani pełnomocnik będzie głosował, a później Pani „potwierdzi” jego działanie własnym podpisem. Jedynie w sytuacji głosowania nad uchwałą w drodze indywidualnego zbierania podpisów przez zarząd, skuteczne jest podpisanie uchwały poza zebraniem (art. 23 ust. 1 Ustawy o własności lokali).

Udzielenie pełnomocnictwa jedynie w formie ustnej będzie w omawianej sytuacji nieskuteczne. Jeżeli pełnomocnik okaże na zebraniu Wspólnoty Pani pełnomocnictwo sporządzone zgodnie z ww. wskazówkami, Zarząd Wspólnoty nie może odmówić uznania pełnomocnictwa ani wyprosić pełnomocnika z zebrania.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Prawo do udziału w zebraniu Wspólnoty Mieszkaniowej

  • majka 2013-09-29 18:27:44

    Re: Prawo do udziału w zebraniu Wspólnoty Mieszkaniowej

    czy pełnoocnik mieszkania może brac czynnie udział w zebraniach wspólnoty i głosowaniach ,

  • kazia 2012-03-23 22:27:18

    Re: Prawo do udziału w zebraniu Wspólnoty Mieszkaniowej

    mając upoważnienie szczególne do reprezentowania matki w wspólnocie mieszkaniowej , podpisałam się nazwiskiem matki czyli moim panieńskim , sama też jestem człnkiem wspólnoty cz mój podpis na liście obecności można uznać jako czyn karalny

  • ola 2012-02-14 12:08:02

    Re: Prawo do udziału w zebraniu Wspólnoty Mieszkaniowej

    Jeszcze jedno pytanie w tej kwestii, czy konkubina właściciela mieszkania ma prawo zaczepiać,wykłócać się i zgłaszać absurdalne wnioski do zarządu wspólnoty,który w zasadzie jest tylko upoważniony do podpisywania wszelkich dokumentów ponieważ mamy administratora

  • Ola 2012-02-14 12:02:20

    Re: Prawo do udziału w zebraniu Wspólnoty Mieszkaniowej

    Czy właściciel mieszkania może przyjść ze swoją konkubiną, która jest zameldowana ale nie jest współwłaścicielem mieszkania na zebranie wspólnoty mieszkaniowej

  • Barbara Traczyk 2012-02-08 14:15:39

    Re: Prawo do udziału w zebraniu Wspólnoty Mieszkaniowej

    Czy pełnomocnictwo do udziału w zebraniu wspólnoty mieszkaniowej , w imieniu obcej osoby musi być opłacone opłatą skarbowa

  • Irena 2011-11-17 18:23:34

    Prawo do udziału w zebraniu Wspólnoty Mieszkaniowej

    Czy członek wspólnoty może się domagać od zarządcy organizowania corocznych zebrań członków wspólnoty w czasie dogodnym dla wszystkich, czyli w godzinach popołudniowych ? Chcę uczestniczyć w zebraniach, ale są one organizowane w godzinach mojej pracy. W tej sytuacji ogranicza się moje prawo udziału w tym zebraniu.

  • Jerzy 2011-02-23 16:27:12

    Re: Prawo do udziału w zebraniu Wspólnoty Mieszkaniowej

    Mam zapytanie, czy penomoctnictwo jest ważne na jedno zebranie czy może być stałe


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 5
  • 5
  • 0
  • 8
  • osób

Opinie naszych klientów

  • BRGFCA

    ocena usługi:

    Dziękuję za wyczerpującą i profesjonalną opinię w mojej sprawie. Cena nie wysoka, a termin realizacji szybki. Ja zapewne skorzystam jeszcze nie raz z Państwa usług. Polecam je również innym. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Barbara.
  • Urszula

    ocena usługi:

  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • AGNIESZKA

    ocena usługi:

  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Uprzejmnie dziękuję za udzielenie mi profesjonalnej porady prawnej wraz z wniskiem do sądu, jestem w pełni zadowolona i rozwiały mi się wszystkie wątpliwości. Będę korzystała dalej z Państa usług . Pozdrawiam, z wyrazami szacunka. A. Leszczyńska
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziękuję Państwu za pomoc.Rzetelna,fachowa porada.Z poważaniem Jolanta Jankowska
  • Jozef Ewa Czapczuk

    ocena usługi:

    Rewelacyjnie,solidnie i uczciwie pmogliscie mi Panstwo kolejny raz !dziekuje,polecam innym !
  • Izabela

    ocena usługi:

    Witam profesjonalna szybka rzetelna porada polecam życzę powodzenia zespołowi e-prawnik.pl Izabela
  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo fachowa,wyczerpująca i przystępnie napisana opinia . Polecam!
  • Emilia

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za wyczerpującą i konkretną poradę, która upewniła mnie w moich racjach dotyczących odsetek ustawowych od przeterminowanego czynszu. Wasza opinia jest mi bardzo pomocna w argumentacji z pracownikiem administracji. Na pewno skorzystam z dalszej pomocy. Pozdrawiam, z wyrazami szacunku..
  • Nina

    ocena usługi:

    Opinia została sporzadzona profesjonalnie i w terminie. Cena przystępna w stosunku do jakości. Polecam. Nina Kania
  • elwira11

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje za profesjonalna opinie, fachowa kancelaria, na pełno skorzystam jeszcze nie raz. Z wyrazami szacunku Elwira S.
  • JOZEF MOSKAL

    ocena usługi:

  • hokagena

    ocena usługi:

    Chciałabym podziękować za otrzymane opinie ,porady i wnioski do sądu w sprawie zasiłku macierzyńskiego mojej córki. Sprawę po roku dzięki Waszej pomocy wygraliśmy. ZUS wypłacił córce wszystkie zaległe świadczenia i to z odsetkami . Jestem ogromne wdzięczna za pomoc i profesjonalne załatwienie sprawy. Jesteście wspaniali. Nie wiem gdzie mogę zamiescic moja opinie dlatego pisze w ten sposób
  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Jestem pod dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi. Opinia jest profesjonalna , rzeczowa i konkretna udzielona w spsób przejzysty i czytelny. Bardzo solidna Kancelaria, fachowa wiedza. Bardzo dziękuję Państwu za pomoc i szybką odpowiedź. Będę korzystala dalej z Panstwa usługi i polecala wszystkim Z wyrazami szacunku. A. Leszczyńska
  • Marcin

    ocena usługi:

    Dziękuję, opinia potwierdziła się w 100%

Porady prawne

  • Rezygnacja członka zarządu

    Czy rezygnacja członka wspólnoty mieszkaniowej z prac w zarządzie wspólnoty wymaga przyjęcia tej rezygnacji uchwałą wspólnoty mieszkaniowej, czy wystarczy ogłoszenie (...)

  • Brak zawiadomienia o zebraniu

    Nie zostałem powiadomiony ani pisemnie ani w inny sposób o Rocznym Zebraniu Wspólnoty. (Art. 32 UWL) . Nie wziąłem udziału w Zebraniu, które było bardzo istotne dla (...)

  • Zaskarżanie uchwał wspólnoty mieszkaniowej

    Z jakich powodów i w jaki sposób dokonać zaskarżenia uchwały wspólnoty mieszkaniowej?

  • Pełnomocnictwo do głosowania na zebraniu

    Członkowie wspólnoty chcą zmienić sposób zarządzania nieruchomością, w tym celu organizowane jest zebranie wspólnoty, jednak prawdopodobnie nie będzie większości, (...)

  • Wgląd członka wspólnoty do dokumentacji

    Czy zarządca nieruchomości może zabronić dostępu do dokumentacji technicznej budynku członkowi wspólnoty mieszkaniowej?

Artykuły

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane