Przedawnienie a zwieszenie postępowania

Pytanie:

"W 2003 roku została podpisana umowa o najem rzeczy (nie był to najem nieruchomości tylko ruchomości). Płatności były dokonywanie miesięcznie (abonament miesięczny). W połowie 2005r umowa została rozwiązana a rzecz zwrócona. Pojawiły się jednak niewielkie zaległości płatnicze. Na jesieni wierzyciel złożył wezwania do zapłaty a pod koniec 2008r wystąpił do sądu gospodarczego z pozwem o uznanie należności i wszczęciu egzekucji komorniczej. W lutym 2006 odbyła się 1 rozprawa, na którą nie stawił się przedstawiciel wierzyciela i sprawa została przełożona. Ale nie ustalono nowego terminu- sąd miał się skonsultować z przedstawicielem wierzyciela. Do tej pory nie ustalono nowego terminu, nie otrzymano też żadnego wezwania od wierzyciela czy też orzeczenia sądu. Nie było też kontaktu dłużnika z sądem ani wierzycielem. Czy po złożeniu przez wierzyciela pozwu do sądu oraz odbyciu jednej rozprawy (na której sama sprawa nie była rozpatrywana tylko przełożona) tego typu należności się przedawniają? Po jakim ewentualnie czasie? Na co należy zwrócić szczególną uwagę w tego typu postępowaniach? "

Odpowiedź prawnika: Przedawnienie a zwieszenie postępowania

Bieg przedawnienia przerywa się wskutek każdej czynności przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia. W takiej sytuacji przedawnienie nie biegnie na nowo, dopóki postępowanie to nie zostanie zakończone. Po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo.

Z powyższego wynika, że co do zasady samo wszczęcie postępowania (wniesienie pozwu do sądu) przerywa bieg przedawnienia. Wszczęcie postępowania powinno być jednak skuteczne (pozew nie może być np. zwrócony, odrzucony z niektórych przyczyn).  Ponadto przepisy przewidują sytuacje, gdy pomimo wniesienia skutecznego pozwu, nie wywołuje on skutku w postaci przedawnienia, tak jest na przykład w przypadku umorzenia postępowania opisanego poniżej. Stwierdzenie z całą pewnością, czy nastąpiło przerwanie biegu przedawnienia, czy też nie,  może w opisywanym przypadku (w szczególności, że od roku 2006 nie została wyznaczona kolejna rozprawa) nastąpić dopiero po dokładnym zapoznaniu się z aktami sprawy  Z przedstawionego opisu sytuacji nie wynika bowiem z jakiego powodu rozprawa została odroczona.

Warto jednak w tym przypadku zwrócić uwagę, między innymi na przyczyny odrzucenia pozwu w sytuacji gdy jedna ze stron nie ma zdolności sądowej albo jeżeli w składzie organów jednostki organizacyjnej będącej powodem zachodzą braki uniemożliwiające jej działanie. Jeżeli pozew został odrzucony z przyczyny wskazanej powyżej, nie można uznać, że przerwał on bieg przedawnienia.

Warto również zwrócić uwagę na  na zapis art. 177 § 1 pkt 6 kpc, zgodnie z którym sąd może zawiesić postępowanie z urzędu, między innymi w sytuacji, gdy wskutek niewskazania przez powoda w wyznaczonym terminie adresu pozwanego lub niewykonania przez powoda innych zarządzeń nie można nadać sprawie dalszego biegu.  W takiej sytuacji sąd, umarza postępowanie zawieszone jeżeli wniosek o podjęcie postępowania nie został zgłoszony w ciągu roku od daty postanowienia o zawieszeniu. Umorzenie postępowania zawieszonego w pierwszej instancji nie pozbawia powoda prawa ponownego wytoczenia powództwa, jednakże poprzedni pozew nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wytoczeniem powództwa.

Jeżeli w przedstawionej sytuacji sąd najpierw zobowiązał powoda (wierzyciela) np. do wskazania adresu pozwanego (mogło to nastąpić ustnie, ale takie zobowiązanie powinno znaleźć się w protokole z rozprawy) lub zobowiązał do dokonania innych czynności a powód takiego adresu nie wskazał  lub nie wykonał tych czynności, postępowanie mogło zostać zawieszone.

Jeżeli w ciągu roku nie został złożony wniosek o podjęcie postępowania, mogło ono zostać umorzone. W takiej sytuacji wniesienie pozwu nie przerwało biegu przedawnienia. W niniejszej sprawie należy więc przede wszystkim zapoznać się z aktami sprawy, by dowiedzieć się o jej szczegółach, a w szczególności należy sprawdzić: jakie były przyczyny odroczenia rozprawy, czy wnoszący pozew nie został zobowiązany przez sąd do dokonania określonych czynności, a także należy zwrócić uwagę, czy postępowanie nie zostało zakończone, a jeżeli zostało zakończone, należy sprawdzić w jaki sposób. Dopiero dokładna znajomość tych danych pozwoli na stwierdzenie, czy doszło do skutecznego przerwania biegu przedawnienia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika