Przedawnienie roszczeń po rozwiązaniu umowy z telewizją cyfrową

Pytanie:

"W grudniu 1998 roku podpisałam umowę z pewną telewizją cyfrową (obecnie inna nazwa) na świadczenie usług telewizji satelitarnej. Umowę rozwiązałam po okresie promocyjnym tj. po upływie roku. Za dekoder wtedy otrzymany zapłaciłam 300 zł uważając, że zapłata ceny spowoduje przejście tej rzeczy na moją własność. Obecnie dostaję ponaglenia z firmy X, która żąda zwrotu dekodera oraz zapłaty 150 zł (według mnie tytułem abonamentu za pierwsze miesiące 2000 roku). Co z przedawnieniem dotyczącym tej kwoty? Czy jeśli oddam dekoder (w zasadzie nie mam nic przeciwko temu), to czy nie spowoduje to rozpoczęcia biegu terminu przedawnienia na nowo?"

Odpowiedź prawnika: Przedawnienie roszczeń po rozwiązaniu umowy z telewizją cyfrową

Przepisy kodeksu cywilnego bardzo precyzyjnie regulują kwestię przedawnienia roszczeń cywilnoprawnych. W myśl art. 118 kc, jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi 10 lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej 3 lata. Niewątpliwie z roszczeniem związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej przez operatora telewizyjnego będziemy mieli do czynienia na podstawie okoliczności wskazanych w pytaniu. Termin przedawnienia takich roszczeń wynosi 3 lata, chyba że przepis szczególny dotyczący np. określonego rodzaju (typu) umowy stanowi inaczej.

Pani objęta była typem umowy najbardziej niejako zbliżonym do umowy o świadczenie usług. Do tego typu umów stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia (art. 750 kc). Art, 751 kc stanowi, iż z upływem 2 lat przedawniają się roszczenie o wynagrodzenie za spełnione czynności i o zwrot poniesionych wydatków przysługujące osobom, które stale trudnią się czynnościami danego rodzaju (to samo dotyczy zaliczek udzielonych tym osobom) oraz roszczenia z tytułu utrzymania, pielęgnowania, wychowania lub nauki, jeżeli przysługują one osobom trudniącym się zawodowo takimi czynnościami. Należy zauważyć, iż inne roszczenia powstałe na tle tego rodzaju umowy przedawniają się zgodnie z regułą ogólną, czyli z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.

Odnosząc powyższe uwagi do pytania, termin przedawnienia roszczenia zarówno o zwrot dekodera, jak i zapłaty kwoty pieniężnej z tytułu abonamentu uległy w Pani przypadku przedawnieniu. Przedawnienie tych roszczeń ma zaś taki skutek, iż ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie (Pani) może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się z korzystania z zarzutu przedawnienia. Zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem jego terminu jest jednakowoż nieważne.

Istotne jest jednak, iż zarzut przedawnienia bierze się pod rozwagę jedynie wówczas, gdy zostanie on skutecznie podniesiony. Jeśli zatem chce Pani skorzystać z zarzutu przedawnienia (bez wątpienia zasadnego w świetle przedstawionych w pytaniu okoliczności), winna Pani wystosować do firmy windykacyjnej pismo, w którym powołania się Pani na ten zarzut i uchyli się od zaspokojenia roszczenia ze względu na upływ terminu przedawnienia roszczenia. Możliwe jednak, że wcześniej firma ta wystąpi z powództwem przeciwko Pani - wówczas zarzut ten należy podnieść przed sądem.

Kwestia uznania roszczeń przedstawia sie w ten sposób, iż uznanie roszczenia następuje przez każdą czynność (faktyczną, dorozumianą) podjętą przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje. Uznanie roszczenia powoduje przerwanie biegu przedawnienia i ma taki skutek, iż z momentem uznania przedawnienie biegnie na nowo (czyli tak, jakby się wcześniej nie rozpoczęło). Jeżeli zatem od momentu zakończenia korzystania z usług operatora nie nastąpiło z Pani strony jakiekolwiek działanie, które mogłoby być potraktowane jako uznanie przez Pani istnienia jakichkolwiek zaległości lub należności na rzecz operatora, kwestia uznania roszczenia wydaje się dla Pani sprawą drugorzędną.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • werty 2019-07-18 20:40:24

    czy jak oddzwoniłem do firmy windykacyjnej i spytałem o co chodzi, to czy to powoduje przerwanie biegu przedawnienia ?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika