Przedawnienie roszczeń z umowy pośrednictwa

Pytanie:

"W dniu 28 sierpnia 2001 r. firma wystawiła fakturę sprzedaży za wykonaną usługę pośrednictwa w najmie lokalu mieszkalnego z terminem płatności 7 dni. 4 września 2003 r. wysłano wezwanie do zapłaty. Do dnia dzisiejszego zapłata nie nastąpiła. Dłużnik odpisał na wezwanie po dwóch miesiącach, iż zobowiązanie wynikające z w/w faktury uległo przedawnieniu zgodnie z art. 554 k.c. Czy ma racje? Czy nie ma już sposobu na wyegzekwowanie płatności? "

Odpowiedź prawnika: Przedawnienie roszczeń z umowy pośrednictwa

Art. 554 ustawy Kodeks cywilny reguluje termin przedawnienia roszczeń wynikających z umowy sprzedaży, a z pytania wynika, że umowa opisana w pytaniu ma raczej charakter umowy zlecenia. Jednak zgodnie z art. 751 pkt 1 ustawy Kodeks cywilny termin przedawnienia roszczeń o wynagrodzenie za spełnione czynności przysługujące osobom, które stale lub w zakresie działalności przedsiębiorstwa trudnią się czynnościami danego rodzaju (w tym przypadku pośrednictwem w obrocie nieruchomościami) wynosi również 2 lata. A zatem przedawnienie roszczenia o zapłatę nastąpiło 4 września 2003 r. o godz. 24, czyli 2 lata po dniu w którym roszczenie stało się wymagalne (4 września 2001 r.). Nie można uznać wezwania do dobrowolnego spełnienia świadczenia za czynność przerywającą bieg przedawnienia, ponieważ bieg przedawnia przerywa się tylko przez czynność przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia dokonaną przed sądem lub innym oraganem powołanym do rozpoznawania spraw danego rodzaju. Wyegzekwowanie przedawnionego roszczenia jest więc możliwe tylko wtedy, gdy dłużnik dobrowolnie spełni świadczenie, jednak dochodzenie wykonania zobowiązania na drodze sądowej spowoduje oddalenie powództwa przez sąd, jeśli dłużnik powoła się na zarzut przedawnienia.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika