Przygotowanie wezwania do zapłaty

Pytanie:

"Dnia 16.07. odstawiłem auto do znajomego mechanika. Mechanik miał wymienić sprzęgło oraz świece w moim aucie. Wcześniej korzystałem z usług tego mechanika i nie miałem zastrzeżeń. Dnia 21.07 mechanik odstawił samochód we wskazane miejsce i dostał pieniądze za usługę 250 PLN (części za kwotę 790 PLN, zakupiłem samodzielnie i dostarczyłem razem z autem 16.07). Na następny weekend w piątek 23.07. odebrałem auto i okazało się że, mechanik uszkodził moje auto, które na luzie miało duże wahania obrotów od 2000 do 3500 na min. Silnik po prostu wył. Ponieważ znajomy mechanik w tym czasie był już na urlopie, musiałem szybko skonsultować się z innym, który zbadał komputerowo samochód i stwierdził że, map sensor kolektora wydechowego został spalony. Wymiana na używany kosztowała mnie 236 PLN. Mechanik stwierdził, że przyczyną było przepięcie spowodowane np. podłączaniem akumulatora przy przekręconym zapłonie. Po przejechaniu ok. 120km okazało się, że w samochodzie zaczęło coś stukać w trakcie ruszania na wstecznym biegu a później również na jedynce. Znowu musiałem odstawić samochód do kolejnego mechanika, który stwierdził, że miałem nie dokręcona skrzynie biegów po wymianie sprzęgła!!! Dokręcenie 3 śrub kosztowało mnie 100 PLN. Przed usunięciem drugiej usterki zadzwoniłem do znajomego mechanika, że musiałem umówić się już do kolejnego mechanika bo coś mi stuka. Mechanik zaproponował, żebym podjechał to on zaraz zobaczy co się stało. Ja jednak odmówiłem ponieważ byłem już w Poznaniu i obawiałem się, że podróż 60 km z usterką może pogorszyć sytuacje. Kolejny raz zadzwoniłem do znajomego mechanika po usunięciu tej drugiej usterki. Stwierdziłem, że obie usterki zostały spowodowane właśnie przez niego i że oczekuje zwrotu 336 PLN za poprawki, że przyjadę do niego z rachunkami. Na to on odpowiedział, że nie wie co mi robiono w aucie i że jakieś rachunki to on też może mi pokazać. Więc zapytałem czy odrzuca moją propozycję polubownego rozwiązania problemu. Odpowiedział, że nie zwróci mi kosztów napraw usterek. Na tym rozmowa telefoniczna się zakończyła. Proszę o poradę czy moje roszczenia są zasadne. Jakie kroki w takiej sytuacji mogę podjąć? Domyślam się, że kierując sprawę do sądu narażę się na koszty i stratę czasu itp. Czy istnieje możliwość wynajęcia kancelarii prawnej aby wysłała w moim imieniu do znajomego mechanika pismo będące wezwaniem do zapłaty i zaznaczeniu, że gotowy jestem dochodzić zwrotu swoich pieniędzy przed sądem itp? Jeśli moje roszczenia są zasadne itp. proszę o podanie ceny takiej usługi lub przedziału cenowego. "

Odpowiedź prawnika: Przygotowanie wezwania do zapłaty

Z przedstawionego opisu sytuacji faktycznej wynika, iż pomiędzy Panem a mechanikiem została zawarta umowa o dzieło. Dziełem było wykonanie naprawy samochodu. Jak jednak wynika z opisu sytuacji faktycznej, nie dość, że naprawa nie została prawidłowo wykonana, samochód doznał takich usterek, które wymagały naprawy i dodatkowych kosztów.

W związku z powyższym, w niniejszej sytuacji mamy do czynienia z dwoma rodzajami odpowiedzialności mechanika – odpowiedzialnością kontraktową (z umowy o dzieło – nienależyte wykonanie dzieła) oraz odpowiedzialnością deliktową (uszkodzenie części samochodu podczas nieudolnej naprawy).

W świetle powyższego może się Pan domagać zarówno zwrotu kosztów naprawy w takim zakresie, w jakim naprawa nie została prawidłowo wykonana (tego wszystkiego co nie zostało należycie naprawione i co wymagało interwencji innego mechanika – dokręcenie śrub) oraz zwrotu kosztów dodatkowych (naprawy i części, które zostały uszkodzone - map sensor – w tym przypadku warto byłoby ustalić jaka mogła być rzeczywista cena uszkodzonego sensora, gdyż mogła być ona wyższa niż cena tego, który Pan zakupił).

Jeśli nie dojdzie do polubownego rozstrzygnięcia sprawy, konieczne może okazać się skierowanie do mechanika wezwania do zapłaty, a ostatecznie skierowania pozwu o zapłatę do sądu.

Przygotowanie wezwania do zapłaty przez radcę prawnego w opisanej sytuacji będzie kosztowało ok. 50 – 100 zł netto.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika