Rozwiązanie umowy przed terminem

Pytanie:

"Czy jeżeli umowa dotyczy usług i zawarta jest na czas określony i nie ma w niej mowy o wcześniejszym rozwiązaniu to czy strona w przypadku zerwania takiej umowy jest zobowiązna do zapłaty swoich należności za cały okres na jaki zawarta była umowa? "

Odpowiedź prawnika: Rozwiązanie umowy przed terminem

Jeżeli w umowie o świadczenie usług zawartej na czas określony nie zostało zawarte postanowienie o możliwości wcześniejszego zerwania takiej umowy przez jedną ze stron, zerwanie to należy potraktować jako niewykonanie wynikającego z umowy zobowiązania. Brak spełnienia świadczenia oznacza bowiem niewykonanie zobowiązania. Niewykonanie zobowiązania przez kontrahenta może narazić go na obowiązek naprawienia szkody powstałej z tego powodu. Obowiązek odszkodowawczy będzie go obciążał, jeśli: - niewykonanie zobowiązania nastąpiło z jego winy (czyli co najmniej nie dołożył on należytej staranności), - powstała szkoda, - niewykonanie zobowiązania było w związku przyczynowym z zaistniałą szkodą. Strony mogą ograniczyć odpowiedzialność kontrahenta, jednak nie mogą postanowić, że dłużnik nie będzie odpowiadał w przypadku winy umyślnej (czyli na przykład jeśli z premedytacją będzie dążył do niewykonania zobowiązania). Za winę umyślną dłużnik jest bowiem zawsze odpowiedzialny. W związku z tym w przypadku odstąpienia od umowy przez jedną ze stron, strona ta nie będzie zobowiązana do zapłaty wszystkich swoich należności wynikających z umowy. Odstąpienie od umowy może ją jednak narazić na obowiązek naprawienia szkody powstałej z tego powodu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Piotr 2019-10-23 10:04:14

    mam umowę licencyjna która po upływie 3 lat (1 listopada) przechodzi czas nieokreślony i wtedy każda ze stron może ja wypowiedzieć a okres wypowiedzenia wynosi 6 m-cy. Innych zapisów nie ma. Miesiąc temu temu dostałem od udzielającego licencji wypowiedzenie. Czy to oznacza że z licencji można korzystać jeszcze 6 m-cy po pierwszym grudnia czy tez nie.

  • eme 2019-03-16 16:06:50

    A co w sytuacji, gdy dostawca usługi nie realizuje jej zgodnie z umową? Był kilkakrotnie wzywany do przywrócenia deklarowanej funkcjonalności jednej z usług zawartych w pakiecie (telewizja) i dwukrotnie wyznaczono mu ostateczny termin usunięcia wady na który nie zareagował?

  • Lucyna 2013-08-17 08:37:53

    Witam Jeśli umowa dotyczy również świadczenia usług i również zawarta jest na czas określony i nie ma w niej mowy o tym że firma świadcząca usługi nie wywiązuje się z warunków umowy.Czy w przypadku zerwania takiej umowy zlecenioodbiorca jest zobowiązany do zapłacenia kary za zerwanie umowy? Okres trwania umowy Umowa zostaje zawarta na okres 12 miesięcy i wchodzi w życie z dniem jej podpisania. Strony zgodnie postanawiają, że po upływie terminu wskazanego w par. 4.1, umowa ulega automatycznemu przedłużeniu na okres następnych 6 miesięcy jeżeli żadna ze stron w okresie 4 tygodni przed upływem terminu na jaki umowa została zawarta, nie złoży pisemnego oświadczenia o braku chęci jej kontynuowania. Niniejsza umowa może zostać wypowiedziana przez Zleceniodawcę w okresie większym od 4 tygodni przed upływem terminu umowy. W tym przypadku Zleceniodawca zobowiązuje się do uiszczenia kwoty w wysokości 530 PLN netto za każdy z pozostałych miesięcy do końca określonego czasu umowy. Jednostronne oświadczenie musi być dokonane w formie pisemnej, dostarczone pocztą tradycyjną i elektroniczną.

  • Katarzyna J. 2012-05-16 19:42:50

    Jesli Parlament Europejski zmienił taryfy do Unii czy moge bez konsekwencji rozwiązac przed terminem umowe z Play nie ponosząc konsekwencji finansowych zapowiedzianych w umowie?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika