Odpis z dokumentów studenta

Pytanie:

"Mam zamiar studiować na studiach uzupełniających magisterskich w mojej miejscowości rodzinnej. Z racji tego, że studia licencjackie ukończyłem w Poznaniu, muszę w uczelni przedstawić uwierzytelniony odpis z indeksu przedmiotów, które miałem na licencjacie. Dziekan jednak odmówił beż żadnej przyczyny wydania tego odpisu. Czy miał takie prawo, co mogę zrobić, jaka jest podstawa prawna jego działania i gdzie mogę sie poskarżyć na tą decyzję?"

Odpowiedź prawnika: Odpis z dokumentów studenta

Zgodnie z Â§ 5 rozporzÄ…dzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 wrzeÅ›nia 2000 r. w sprawie dokumentacji przebiegu studiów, przebieg studiów jest dokumentowany w:

  • protokoÅ‚ach egzaminacyjnych, zawierajÄ…cych nazwÄ™ przedmiotu, którego dotyczy egzamin, imiona i nazwiska studentów, numery albumów studentów, oceny, datÄ™ i podpis egzaminatora;
  • w karcie egzaminacyjnej, zawierajÄ…cej imiÄ™ i nazwisko studenta, numer albumu studenta, nazwy przedmiotów, z których student zdawaÅ‚ egzaminy w okresie zaliczeniowym, oraz pozostaÅ‚ych przedmiotów, które student w okresie zaliczeniowym zaliczyÅ‚; w dzienniku lub kartotece studentów i w indeksie studenta.

Wymienione dokumenty, ich odpisy lub wyciągi, w zakresie, w jakim dotyczą studenta lub absolwenta, mogą być wydane studentowi lub absolwentowi bądź, na ich wniosek, upoważnionej przez nich osobie do rąk własnych lub wysłane pocztą, za zwrotnym poświadczeniem odbioru.

Natomiast zgodnie z art. 57 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym, od decyzji dziekana służy odwołanie do rektora. Rektor uchyla decyzję dziekana niezgodną z przepisami ustawowymi, statutem uczelni lub regulaminem studiów.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika