Stały stosunek zlecenia

Pytanie:

"Art. 87 KPC mówi, iż przedstawicielem strony przed sądem może być \"osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia\". Co oznacza pojęcie \"stały stosunek zlecenia\", czy do pozwu o wydanie nakazu zapłaty wystarczy załączyć \"zwykłe pełnomocnictwo\", jeżeli takowa osoba miałaby reprezentować firmę przed sądem czy też wymaga się innych dokumentów?"

Odpowiedź prawnika: Stały stosunek zlecenia

Przedmiotem umowy zlecenia jest zobowiązanie się przyjmującego zlecenie do dokonania określonej czynności prawnej. Zlecenie jest przy tym jedną z najczęstszych podstaw pełnomocnictwa; jest tzw. stosunkiem podstawowym, z którym wiąże się udzielenie pełnomocnictwa. Umowa zlecenia mająca ograniczony zakres, czyli sprowadzająca się do dokonania jednej lub kilku czynności prawnych nie może zostać uznana za stały stosunek zlecenia. Za zlecenie o takim charakterze należałoby natomiast uznać w praktyce większość umów, gdyż w przeważającej mierze treścią umowy zlecenia jest zawieranie umów związanych z działalnością zleceniodawcy, reprezentowanie go w negocjacjach itp. Z takiej uowy wynika stały stosunek zlecenia. Jeżeli więc zleceniobiorca jest zobowiązany do zawierania np. umów sprzedaży w zakresie przedsiębiorstwa dającego zlecenie, a przedmiotem pozwu jest zapłata za towar, to zleceniobiorca może być pełnomocnikiem strony. Jeżeli to przyjmujący zlecenie ma skierować do sądu pozew, pełnomocnictwo powinno zostać do niego załączone. Umocowanie do działania za stronę przed sądem jest pełnomocnictwem procesowym. Pełnomocnictwo powinno zostać przedstawione sądowi w oryginale z podpisem mocodawcy lub w formie wierzytelnego odpisu. W toku sprawy można natomiast udzielić pełnomocnictwa także ustnie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • państwo w państwi 2015-04-05 00:48:55

    Więc Prawo reprezentacji przed sądem powinien mieć każdy, kto się daną gałęzią prawa zajmuje od lat i ma w niej doświadczenie i kogo wybiorę sobie JA na własny koszt i odpowiedzialność, ryzykując przegranym procesem i tak np. księgowy w firmie, banku to prawnik od prawa finansowego, bankowego, rachunkowości on stosuje to prawo w praktyce i musi je znać niema siły tym bardziej z 15 letnim stażem, urzędnik to prawnik w administracji, policjant spec w karnym, wykroczeniach itd. Prawo jest wszędzie, jest w każdej dziedzinie naszego życia, jest go tyle, że nie jest się w stanie znać wszystkiego, wszelkich regulacji i tak ten policjant nie zna się na finansowym, bo mu to nie potrzebne, a księgowy na karnym, bo mu to też niepotrzebne i tego nie śledzą tych zmian, orzeczeń, literatury itd. Jak ten policjant będę miał problem z finansowego to pójdzie do księgowego czy do kogoś co się tym zajmuje, a jak księgowy będzie miał problem z wykroczeniami , karnym to pójdzie do policjanta ? proste. Zapłacą sobie albo jak to koledzy to się razem napiją i po sprawie. To samo z reprezentacja przed sądem, ale nie! Palestra nie pozwoli na normalność. Wiadomo, że jak będę mieć problem z wykroczeniami to nie pójdę do doradcy podatkowego, a jak będę mieć problem z podatkami to nie pójdę do policjanta, oczywiście teoretycznie to możliwe, ale przegram proces ? proste, więc nie muszę iść do radcy, bo mam prawników dookoła siebie ? ludzi zajmujących się tym na co dzień w pracy. Chyba, że chcę iść do radcy to oczywiście jest taka możliwość. Wszyscy powinni mieć w tej kwestii wolny wybór, a wymiar sprawiedliwości to sąd i to on będzie oceniał mojego reprezentanta i mnie, a jak zostać sędziom to już kwestia państwa, nie interesuje mnie to, mi chodzi o reprezentacje przed sądem.

  • Casey 2012-09-14 18:45:54

    czy zleceniodawca może zawierac taka umowe z pracobiorca zamiastst umowy o pracę czyli umowa zlecenie bezterminowa


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika