Termin zapłaty i wezwanie do zapłaty

Pytanie:

"Zostały wystawione faktury bez podania w nich terminu płatności, dotyczą one wykonanej usługi. Co powinien zrobić w tej sytuacji sprzedający? Pisemnie, pocztą poleconą wezwać kupującego do zapłaty? Jeśli tak, to w jakim terminie od wystawienia faktury (czy zrealizowania usługi) powinien wysłać owe pismo i jaki, zgodny z prawem, minimalny termin płatności wyznaczyć? Jeśli tak, to rozumiem, że takie pismo nie może być jednocześnie przedsądowym wezwaniem do zapłaty?"

Odpowiedź prawnika: Termin zapłaty i wezwanie do zapłaty

Z przedstawionej sytuacji wynika, że strony nie oznaczyły w umowie (ustnej lub pisemnej) terminu zapłaty, termin też raczej nie wynika z właściwości zobowiązania. W takim przypadku kupujący powinien wykonać swoje zobowiązanie i dokonać zapłaty niezwłocznie po wezwaniu go do tego przez wierzyciela, czyli sprzedającego. Dopiero z chwilą wezwania dłużnika do wykonania zobowiązania, wierzytelność (cena) staje się wymagalna i dopiero od tej chwili biegnie termin przedawnienia roszczenia sprzedającego o zapłatę za wykonaną usługę. Jeżeli zarówno sprzedający, jak i kupujący prowadzą działalność gospodarczą i umowa pozostawała w związku z działalnością obu tych podmiotów, ewentualne powództwo będzie rozpatrywane przez sąd gospodarczy. W sprawach gospodarczych powód powinien dołączyć do pozwu odpis wezwania do dobrowolnego spełnienia żądania i oświadczenia co do stanowiska pozwanego w tym przedmiocie oraz informację lub odpisy pism świadczących o próbie wyjaśnienia spornych kwestii w drodze rokowań. Wezwaniem do dobrowolnego spełnienia świadczenia jest między innymi wezwanie, o którym mowa na początku. Wierzyciel (sprzedający) nie musi więc kierować dodatkowego wezwania. Ze względu jednak na fakt, że do pozwu należy dołączyć odpis takiego wezwania, należy go dokonać na piśmie. Jeżeli nie będzie wręczane bezpośrednio dłużnikowi, to najlepiej listem poleconym.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika