Umowa o dzieło a umowa zlecenie

Pytanie:

"Czy można jako kryterium odróżnienia umowy o dzieło w rozumieniu art. 627 od umowy o świadczenie usług w rozumieniu art. 750 kc zastosować m.in. podzielność przedmiotu umowy w rozumieniu art. 379 par. 2 kc? Dzieło może mieć charakter zarówno podzielny (wyprodukowanie 10 stołów) jak i niepodzielny (budowa domu). Natomiast świadczona usługa np. nauka gry w tenisa, to świadczenie z natury rzeczy podzielne. Czy znane są przypadki umów o świadczenie usług, których przedmiot jest niepodzielny? Czy można powiedzieć, że dzieło może być podzielne lub niepodzielne a usługa zawsze jest podzielna?"

Odpowiedź prawnika: Umowa o dzieło a umowa zlecenie

Nie można zakładać, że kryterium rozróżniającym umowę o dzieło od umowy zlecenia jest podzielność lub niepodzielność świadczenia. O rodzaju umowy decyduje jego treść a nie to czy świadczenie ma charakter podzielny czy niepodzielny. Świadczenie jest podzielne jeśli może być spełnione częściowo bez istotnej zmiany przedmiotu lub wartości.

Nie można zakładać, że świadczenie usług jest zawsze podzielne. Przykładowo wykonanie usługi w postaci zakupu nieruchomości na rzecz zlecającego jest niepodzielne. Zobowiązanie opiewa na nabycie nieruchomości jako całości i nie może być traktowane jako świadczenie podzielne – nie ma bowiem czego dzielić.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika