Co powinna zawierać umowa sprzedaży

Pytanie:

"Jakie elementy powinna określać prawidłowa umowa sprzedaży?"

Odpowiedź prawnika: Co powinna zawierać umowa sprzedaży

Umowa sprzedaży jest tzw. umową nazwaną co oznacza, że została stypizowana w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 535 tego aktu przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Jak zatem z powyższego wynika, aby dana umowa mogła zostać potraktowana, jako umowa sprzedaży, musi zawierać następujące elementy:

1) określenie stron umowy, tj. kupującego i sprzedającego,

2) określenie rzeczy będącej przedmiotem sprzedaży,

3) sprecyzowanie ceny, która nie koniecznie musi zostać wyrażona w pieniądzu.

Charakterystycznym dla tej umowy jest także określenie obowiązków stron. Z jednej strony sprzedawca zobowiązuje się bowiem przenieść własność rzeczy na osobę kupującą oraz wydać jej zakupiony przedmiot. Z kolei na drugiej stronie umowy - kupującym - spoczywa obowiązek zapłacenia sprzedawcy za zakupioną rzecz oraz odebrania jej. 

Umowa sprzedaży, jak każda umowa wymaga dla swej ważności zaistnienia konsensusu jej stron. Inaczej mówiąc, aby można było mówić o umowie, strony tego rodzaju czynności muszą złożyć zgodne oświadczenia woli w tym zakresie. Stąd też umowa sprzedaży jest umową konsensualną.

Umowa sprzedaży jest również umową wzajemną co oznacza, że świadczenia stron są ekwiwalentne, tj. świadczenie jednej strony (przeniesienie własności i wydanie rzeczy) odpowiada świadczeniu drugiej strony (odebranie rzeczy i zapłata za nią).

Jest to o tyle istotne, że wpływa w specyficzny sposób na prawa i obowiązki stron tego rodzaju umowy w sytuacji, kiedy jedna z nich bądź obie nienależycie wykonują to zobowiązanie, bądź w ogóle go nie wykonują, a także w sytuacji, kiedy dochodzi do rozwiązania tego rodzaju umowy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika