Uprawnienia procesowe interwenienta ubocznego

Pytanie:

"Nasi dłużnicy solidarni podarowali nieruchomość - jedyny swój składnik majątkowy, z którego można byłoby uzyskać zaspokojenie spornej wierzytelności - swojej siostrzenicy. Wystąpiliśmy ze skarga pauliańską wobec tej siostrzenicy. Nie udzieliła ona żadnej odpowiedzi na pozew, ale z interwencją uboczną zgłosili się do sprawy nasi solidarni dłużnicy. Siostrzenica nawet nie wie nic o tej interwencji. Interwenci dowiedzieli się o sprawie z innego źródła. Wg naszej wiedzy: między darczyńcami a obdarowaną trwa proces o unieważnienie tej transakcji a konkretnie: " (...) o uznanie umowy darowizny za nieważną z uwagi na pozorność oświadczenia woli (...)”. Czy w tym przypadku nasi dłużnicy mają uprawnienia (uzasadniony interes prawny) do występowania w sprawie ze skargi pauliańskiej jako interwenci uboczni? Czy w trakcie procesu ze skargi pauliańskiej maja oni (interwenci) prawo do zgłaszania dowodów rzeczowych w postaci akt sądowych w innych sprawach, itp.? Czy interwenientowi ubocznemu należy sie zwrot kosztów procesu - w tym zastępstwa procesowego? W tej konkretnej sytuacji interwenci uboczni zostali zwolnieni z kosztów sądowych, a w sprawie reprezentowani są przez "drogą" kancelarię adwokacką."

Odpowiedź prawnika: Uprawnienia procesowe interwenienta ubocznego

Pomijając już fakt, że sąd z urzędu zbada pod tym kątem pismo procesowe interwenienta i dopuści go albo nie, należy powiedzieć, że interes prawny zależy od tego, czy orzeczenie sądu wywrze pośredni lub bezpośredni skutek prawny między interwenientem a przeciwnikiem strony, do której przystąpił. Jedno z orzeczeń mówi, że „Interwenient uboczny nie dochodzi w procesie żadnych praw własnych (poza wypadkiem interwencji ubocznej samoistnej - art. 81 kpc). Współdziałając ze stroną, do której przystąpił, pośrednio broni własnej sytuacji prawnej, na którą może mieć wpływ wygranie lub przegranie procesu przez tę stronę. Udział interwenienta ubocznego w procesie uzasadniony jest z reguły istnieniem stosunku prawnego między interwenientem, a stroną, do której przystąpił.” Należy stwierdzić, że w przypadku skargi pauliańskiej dłużnik może wstąpić do sprawy w charakterze interwenienta ubocznego, gdyż ma interes prawny w rozstrzygnięciu procesu na rzecz strony pozwanej.

Interwenienci mają prawo zgłaszać środki dowodowe, bo przystępują do strony (są one tylko dwie), której nie należy utożsamiać z określoną osobą. Ustawa nie wyłącza też możliwości takiego zachowania interwenienta. Interwenientowi należy się z tych samych powodów zwrot kosztów procesu. Ale nie należy zapominać, że koszty procesu to koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony. Dlatego zbyt wysokie wynagrodzenie dla adwokata może być potraktowane jako koszty, które nie są niezbędne do celowej obrony, poza tym istnieją określone limity, do których przysługuje zwrot.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika