Definicja dnia wydania rzeczy

Pytanie:

"Jestem przedsiębiorcą - osobą fizyczną. Sprzedaję towary w systemie wysyłkowym. Nabywca zamawia towar, a ja go wysyłam, zlecając usługę przewozu firmie kurierskiej, poczcie lub firmie przewozowej. To ja zlecam transport, ale zależnie od okoliczności, koszty transportu ponoszę ja albo nabywca. Jaki dzień należy uznać za "dzień wydania rzeczy" w kontekście przepisów art. 14 ust 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Czy "dzień wydania rzeczy" to dzień, w którym wysyłaną rzecz wydam firmie przewozowej (kurierskiej, poczcie), czy może jest to dzień, w którym rzecz od tejże firmy odbierze nabywca? Czy dla odpowiedzi na to pytanie istotne jest to, czy koszt przesyłki ponoszę ja, czy ponosi go nabywca rzeczy?"

Odpowiedź prawnika: Definicja dnia wydania rzeczy

Zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się, co do zasady, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień: 

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Pojęcie dnia wydania rzeczy nie jest zdefiniowanie na gruncie ustaw o podatkach dochodowych, dlatego jego wyjaśnienia należy szukać na gruncie Kodeksu cywilnego, w szczególności wśród przepisów o sprzedaży. Jak stanowi art. 544 § 1 Kodeksu cywilnego, jeżeli rzecz sprzedana ma być przesłana przez sprzedawcę do miejsca, które nie jest miejscem spełnienia świadczenia (a zgodnie z art. 454 § 1 Kodeksu cywilnego świadczenie powinno być spełnione w miejscu, gdzie w chwili powstania zobowiązania dłużnik – a więc sprzedawca – miał zamieszkanie lub siedzibę), poczytuje się w razie wątpliwości, że wydanie zostało dokonane z chwilą, gdy w celu dostarczenia rzeczy na miejsce przeznaczenia sprzedawca powierzył ją przewoźnikowi trudniącemu się przewozem rzeczy tego rodzaju. Przepis nie uzależnia przy tym momentu wydania od tego, która strona poniesie koszty wysyłki.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Paula508 2012-12-06 17:10:35

    jaka jest definicja dnia konkretnie bo nie wiem na geografie


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika