Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Wykup użytkowania wieczystego

Pytanie: Reprezentuję związek wyznaniowy (zgodnie z zatwierdzonym przez MSWiA statutem posiada osobowość prawną). W marcu 1990 roku zbór, działając przez swoich uprawnionych przedstawicieli, przyjął do Skarbu Państwa odpłatnie działkę budowlaną w wieczyste użytkowanie. W § 7 aktu notarialnego znalazł się zapis, z którego wynika, zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego teren będący przedmiotem tego aktu jest przeznaczony pod budowę obiektu sakralnego na potrzeby Kościoła. W tym paragrafie wieczysty użytkownik (kościół) zobowiązuje się do rozpoczęcia budowy w ciągu 2 lat i jej ukończenia w ciągu 5 lat, licząc od dnia zawarcia aktu notarialnego, a także do utrzymania budynku w należytym stanie, a w razie rozbiórki lub zniszczenia - do odbudowy w ciągu 3 lat. W przypadku nie dotrzymania tych zobowiązań Skarbowi Państwa służy prawo rozwiązania umowy i odebrania terenu. Kościół nie wywiązał się z tych zobowiązań. Aż do dnia dzisiejszego na rzeczonym terenie nie został wybudowany żaden budynek (tym bardziej obiekt sakralny). Skarb Państwa nie skorzystał z przysługującego mu prawa (przez te wszystkie lata nie było żadnej reakcji ze strony gminy). W tym czasie zmienił się także plan zagospodarowania tych terenów. Posiadam aktualne zaświadczenie wydane przez Prezydenta Miasta, które stwierdza "nieruchomości oznaczone w ewidencji gruntów i budynków jako działki (...), znajdują się na terenie nie objętym obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania. W Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta (...), ww. działki położone są w granicach obszaru (...) określonego jako tereny, na których preferuje się zabudowę mieszkaniową jednorodzinną lub niską wielorodzinną." Czy zamiana prawa wieczystego użytkowania na prawo własności anuluje zapisy z aktu notarialnego dotyczącego wieczystego użytkowania (w szczególności dotyczy to zapisu z paragrafu 7)?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Użytkownik wieczysty może się zwrócić do gminy z ofertą kupna rzeczonej nieruchomości, ale decydujące zdanie ma w tej sprawie gmina. Gmina jako właściciel nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste może nie wyrazić zgody na sprzedaż. Natomiast, jeżeli gmina sama zdecydowałaby się na zbycie tej nieruchomości obciążoną użytkowaniem wieczystym to może być ona sprzedana wyłącznie użytkownikowi wieczystemu - jeżeli nieruchomość stanowi własność Skarbu Państwa, może być sprzedana użytkownikowi wieczystemu za zgodą wojewody na podstawie art. 32.1 ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Jeżeli gmina zgodzi się sprzedać nieruchomość to związek wyznaniowy nabywając własność nieruchomości  może dowolnie nią rozporządzać. Nie wiążą go zapisy pochodzące z poprzednio obowiązującego aktu notarialnego dotyczącego użytkowania wieczystego. Związek wyznaniowy będąc właścicielem nieruchomości może przeznaczyć ją na dowolnie wybrany cel, ale zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego gminy. Związek wyznaniowy będąc właścicielem nieruchomości może nią dowolnie rozporządzać. 


Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Wykup użytkowania wieczystego

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 4
  • 5
  • 8
  • 0
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Jozef Ewa Czapczuk

    ocena usługi:

    Rewelacyjnie,solidnie i uczciwie pmogliscie mi Panstwo kolejny raz !dziekuje,polecam innym !
  • Izabela

    ocena usługi:

    Witam profesjonalna szybka rzetelna porada polecam życzę powodzenia zespołowi e-prawnik.pl Izabela
  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo fachowa,wyczerpująca i przystępnie napisana opinia . Polecam!
  • Emilia

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za wyczerpującą i konkretną poradę, która upewniła mnie w moich racjach dotyczących odsetek ustawowych od przeterminowanego czynszu. Wasza opinia jest mi bardzo pomocna w argumentacji z pracownikiem administracji. Na pewno skorzystam z dalszej pomocy. Pozdrawiam, z wyrazami szacunku..
  • Nina

    ocena usługi:

    Opinia została sporzadzona profesjonalnie i w terminie. Cena przystępna w stosunku do jakości. Polecam. Nina Kania
  • elwira11

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje za profesjonalna opinie, fachowa kancelaria, na pełno skorzystam jeszcze nie raz. Z wyrazami szacunku Elwira S.
  • JOZEF MOSKAL

    ocena usługi:

  • hokagena

    ocena usługi:

    Chciałabym podziękować za otrzymane opinie ,porady i wnioski do sądu w sprawie zasiłku macierzyńskiego mojej córki. Sprawę po roku dzięki Waszej pomocy wygraliśmy. ZUS wypłacił córce wszystkie zaległe świadczenia i to z odsetkami . Jestem ogromne wdzięczna za pomoc i profesjonalne załatwienie sprawy. Jesteście wspaniali. Nie wiem gdzie mogę zamiescic moja opinie dlatego pisze w ten sposób
  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Jestem pod dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi. Opinia jest profesjonalna , rzeczowa i konkretna udzielona w spsób przejzysty i czytelny. Bardzo solidna Kancelaria, fachowa wiedza. Bardzo dziękuję Państwu za pomoc i szybką odpowiedź. Będę korzystala dalej z Panstwa usługi i polecala wszystkim Z wyrazami szacunku. A. Leszczyńska
  • Marcin

    ocena usługi:

    Dziękuję, opinia potwierdziła się w 100%
  • Marcin

    ocena usługi:

    Bardzo profesjonalne i pomocne opracowanie.
  • dorotastyczynska

    ocena usługi:

  • Władysław

    ocena usługi:

    Bardzo rozbudowana profesjonalna opinia. Więcej niż oczekiwałem. Polecam.
  • Izabela

    ocena usługi:

    Opinia okazała się bardzo przydatna.
  • Szumny Krzysztof

    ocena usługi:

    Bardzo solidna kancelaria . Fachowa wiedza , szybka obsługa. Polecam.
  • alutka123456

    ocena usługi:

  • Paweł Kazana

    ocena usługi:

    jestem po dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi na zadanie pytanie. 14 stron pisma rozwiało moje wszelkie wątpliowsci i teraz jestem spokojniejszy i na pewno skorzystam nastepnym razem z Panstwa porady bo warto. Polecam wszytskim

Porady prawne

Artykuły


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane